Kako skinuti kacigu unesrećenome

Kako skinuti kacigu unesrećenome

Kaciga glavu čuva

Vrlo često smo čuli uzrčicu i slogan "Kaciga glavu čuva" što doista i jest tako jer prilikom pada s motocikla, motora, bicikla, rola, skatea, romobila, kacige su dio zaštitne opreme za najranjiviji dio tijela, glavu. Što je brzina kretanja veća mogućnost većih ozljeda prilikom pada ili sudara se drastično povećava. Nerijetko motoristi stradavaju i plaćaju teške posljedice prometnih nesreća, neki čak i životom. Oni koji prežive, prođu sa težim ili lakšim ozljedama, a kaciga im štiti glavu od sigurne smrti u slučaju bilo kakvog pada.

Zakonski kacige su obavezne na svim prometalima koja se kreću u prometu, ali i izvan prometnica. Motoristi su, barem velika većina njih svjesni opasnosti koja im se može dogoditi u prometu kada sjednu na motore velikih snaga i kreću se velikim brzinama, pa ih vozači automobila vrlo često prilikom skretanja niti ne mogu uočiti jer motoristi prebrzo prelete pa su često sami krivi za svoje udese.

Roditelji vrlo često rade velike greške kada svojoj djeci kupuju motore, a da pri tome djeca nisu niti pravilno obučena za vožnje u prometu, niti su svjesna kolika je to opasnost. Daleko od toga ima motorista i to mladih motorista koji su savjesni vozači, jednako kao i kod vozača automobila.

Kaciga predmet koji spašava život

Kada se nađete u situaciji da ste sudionik prometne nesreće ili ste svjedok prometne nesreće, prvo trebate sebe osigurati da ako ste u vozilu stanete i signalizirate vozačima iza sebe da se nešto dogodilo i da imate namjeru stati ili zaustaviti promet kako i vi ne biste postali dio prometne nesreće. Svi smo mi vrlo zantiželjni kada prolazimo pored prometne nesreće i zujimo sa strane umjesto da gledamo naprijed, pa se nerijetko dešavaju sekundarne prometne nesreće.

Nakon što ste sigurno stali i auto uklonili iz prometa nastojete ostati prisebni koliko možete, te ako ste sudionik provjerite prvo da li je vama nešto, da li ste ozljeđeni jer ako jeste nećete moći nikome pomoći. Bez obzira kolika i kakva ozljeda bila uvijek pozovite hitnu pomoć, naravno nećete je zvati za ogrebotine, no potres mozga možda nećete odmah osjetiti, pa je ipak dobro ako je je bilo udarca glavom pozvati hitnu pomoć.

Ukoliko je vama dobro, pristupite ozljeđenoj osobi i nastojte ostati mirni i objasniti o kakvoj se situaciji radi i da je došlo do nesreće. Ako je motorist ozljeđen i vidite da je kaciga još uvijek na njegovoj glavi procjenite da li je pametno pokušati ukloniti kacigu ili ne, posavjetujte se sa operaterom hitne pomoći i opišite situaciju koja je pred vama. Operater će vam dati upute da li da kaciga ostane na glavi motorista ili bi bilo dobro ukloniti je na primjer radi lakšeg disanja.

Kako se kaciga skida sa unesrećenog

Ukoliko vam je operater iz nekog razloga preporučio da kaciga treba biti uklonjena jer prijeti veća opasnost da kaciga ostane na glavi unesrećene osobe, bit će vas potrebno dvoje kako biste skinuli kacigu sa unesrećene osobe. Kacigu u velikoj većini slučajeva ne treba skidati i bolje je ne skidati je osim ako postoje problemi s disanjem ili je potrebna primjena tehnike oživljavanja. U takvim situacijama će kacigu trebati skinuti.

Kod pada s motora česte su ozljede kralježnice i vrata pa kod skidanja kacige treba paziti da se vratna kralježnica što manje pomiče, stoga će vas biti potrebno dvoje kako bi se skinule kacige s unesrećene osobe. Jedna će osoba pridržavati donji dio vrata i bradu kako bi fiksirala vratnu kralježnicu, dok će druga osoba s dvije ruke polagano skidati kacigu držeći kacigu na dijelu koji inače stoji uz bradu.

Najbolje bi bilo pričekati hitnu liječničku pomoć jer su oni obučeni za takve postupke, no u nekim slučajevima pomaganje unesrećenima prije dolaska hitne može spasiti život unesrećenoj osobi paje svaka pomoć dobrodošla.


Tagovi: