Kako se rješiti miševa

Kako se rješiti miševa

Što su miševi?

Miševi su mali glodavci koji pripadaju porodici Muridae. Najpoznatija vrsta miša je kućni miš koji se često nalazi u blizini ljudskih naselja. Međutim, postoje i mnoge druge vrste miševa koje žive u divljini. Izgledaju slično drugim glodavcima, s malim ušima, očima, šiljastom njuškom i brkovima. Imaju dugačak, tanak rep koji obično koriste za održavanje ravnoteže i kretanje. Rep je prekriven malim dlačicama, dok im je tijelo prekriveno kratko i gustom dlakom. Boja dlake može varirati ovisno o vrsti, ali česti su smeđi, sivi ili crni tonovi. Ponekad se mogu pojaviti i bijele mrlje. Miševi su pretežno biljojedi, ali neki mogu biti i svejedi. Obično se hrane sjemenkama, žitaricama, voćem, povrćem i insektima. Poznati su po brzom razmnožavanju. Ženke miševa mogu imati veliki broj legla tijekom godine, a jedno leglo može sadržavati i do 10 mladih miševa. Oni su noćne životinje, te su aktivni tijekom noći, dok se tokom dana obično skrivaju u skloništima. Prilično su inteligentne životinje i imaju dobar osjet mirisa, sluha i dodira. Kućni miš je poznata štetočina koja može prouzročiti oštećenja u domaćinstvu.

Kako žive miševi?

Način života miševa može varirati ovisno o vrsti i okruženju u kojem se nalaze. Miševi se mogu naći u različitim staništima, uključujući šumske područja, livade, polja, pa čak i ljudska naselja, a često biraju skloništa u blizini ljudskih domova, kao što su zidovi, podrumi, tavanice, prostor ispod podova ili balege sijena. Uglavnom su noćne životinje, što znači da su najaktivniji tijekom noći. Tokom dana, povlače se u svoje sklonište kako bi izbjegli potencijalne opasnosti. Miševi mogu imati svoje teritorijalno područje koje brane od drugih miševa. Teritorij se obično označava mirisnim tragovima koje miš ostavlja putem urina. Teritorij se može sukobljavati s teritorijima drugih miševa, što može rezultirati borbama. Oni traže skloništa kako bi se zaštitili od neprijatelja i osigurali sigurno mjesto za gniježđenje i podizanje mladih, a za svoja skloništa koriste šupljine u zemlji, napuštene gnijezde drugih životinja, pukotine u zidovima ili druge skrivene prostore. Koriste se s različitim oblicima komunikacije kroz zvukove, mirise i vizualne signale. Na primjer, kućni miš proizvodi visoke zvukove kako bi komunicirali s drugim miševima.

Na koji način se mogu riješiti miševi iz kuće?

Ako imate problema s miševima i hoćete ih se riješiti, postoji nekoliko metoda koje možete primijeniti kako biste ih se riješili. Prvo, pregledajte svoj dom i zatvorite sve moguće ulaze kroz koje miševi mogu ući u Vaš dom. Popravite pukotine u zidovima, pokrijte otvore na prozorima i vrata, i provjerite jesu li svi ventilacijski otvori zaštićeni mrežicom. Možete koristiti mišolovke kako biste ih ulovili. Postavite ih na mjesta gdje primijetite aktivnost miševa, kao što su tragovi izmetu, žvakanje ili gniježđenje. Budite sigurni da koristite odgovarajuću mamac koji će privući miševe. Ako koristite otrov za miševe, budite oprezni jer može biti toksičan i za ljude i za kućne ljubimce. Koristite ga samo prema uputama proizvođača i pazite da ga postavite na mjesta koja su izvan dosega djece i drugih životinja. Miševi dolaze tamo gdje ima hrane, stoga je bitno održavati čistu i urednu okolinu, te redovno praznite kantu za smeće kako biste spriječili pojavu miševa. Miševa se možete riješiti i na prirodan način Na primjer, možete koristiti esencijalna ulja poput mente, eukaliptusa ili paprene metvice koje odbijaju miševe jer su osjetljivi na jake mirise. Također, održavajte svoje dvorište bez žbunja i visoke trave kako biste otežali miševima pronalazak skrovišta.


Tagovi: