Kako se igra bela

Kako se igra bela

Bela društvena igra kartama

Bela je društvena igra kartama koje se zovu mađarice specifične po ilustracijama i izgledu, no mogu se igrati i kartama za poker. Potreban je špil od 32 karte, as, kralj, dama, dečko, deset, devet, osam i sedam u četriri različite boje srce, list ili zelje, žir i bundeva. Igrači popularno boje zovu i hertz, tref, pik i karo.

Prvo se karte dobro pomiješaju prije nego se dijele igračima, a moguće je ovu igru igrati udvoje, utroje ili u četvero u paru. Kada se Bela igra u četvero po dva igrača igraju u paru protiv drugog para i zajedno zbrajaju osvojene bodove u odigranom talonu. Kada se igra u četvero partija traje do osvojenih 1001 zbrojenih bodova, a kada se igra udvoje ili u troje partija traje do 501 zbrojenih bodova.

Nakon djeljenja karata igračima prije podizanja talon špila odabire se adut boja ovisno o kartama koje igrači imaju. Kod odabira aduta igrači gledaju da li imaju tri najjače karte u adutu što su po redu dečko, devet i as. Zadnji igrač koji je ostao jer drugi nisu odabrali adut zove pod moraš neku boju prema kartama koje ima u rukama i nada se da će u talon špilu dobiti jake adute ako već nisu kod drugih igrača. Zvanja imaju svoja pravila koja treba proučiti prije samog igranja prvi put.

Bela u dvoje ili utroje

Igra Bela u dvoje tako da igrač koji miješa karte nudi suparniku da presiječe ili dotakne karte kao znak da ne želi presjeći, te se karte mogu podijeliti. Ako ne presječe ili ne dodirne talon smatra se da je odustao od igre.

Kod igre u dvoje karte se dijele tako da u prvom krugu oba igrača dobiju po tri karte, nakon toga sljedeće tri karte. Iza toga se otkriva jedna karta prema gore i podijele se svakom igraču još četriri karte u talon špil koji se ne smije dirati dok se ne odredi adut boja. Igrač koji je otkrio talon šil prije odabira aduta se kažnjava s 162 boda koja se upisuju protivniku i igra se prekida, a da još nije ni počela. Na bazi prvih šest karata se određuje adut a prvi ima pravo izbora igrač koji nije djelio i mješao karte, ako on ne odredi adut to će morati učiniti mješač karata.

Kod Bela igre u troje dijeljenje je slično kao i kod igre udvoje osim što preostale dvije karte idu igraču koji je prvi s desne strane djelitelja, te taj igrač mora zvati aduta. Nakon što je adut pozvan igrači dižu četiri karte iz talona, a igrač s viškom karata odbacuje dvije karte koje mu ne trebaju ili će mu najmanje koristiti i ne dira ih do kraja igre i na kraju se zbraju tom igraču.

Bela u paru u četvero

Bela igra u četvero je timska igra jer po dvoje igrača igraju u paru i pune tal jedan drugome s time da međusobno ne znaju što onaj drugi od karata ima i ne smiju se nikakvim putem dogovarati niti signalizirati.

Karte se dijele tako da se prvo podjeli svakom igraču po tri karte, pa u drugom krugu dijeljenja sljedeće tri karte, te po dvije karte koje ostaju u talonu dok se ne odredi adut. Na osnovi šest karata će se odrediti adut, a prvi u odabiru aduta je igrač koji je prvi s desne strane djeljitelja karata. Ukoliko on ne odredi adut, određuju ga dalje igrači u istom smjeru, a ako nitko od igrača ne odredi adut djeljitelj je taj koji će morati odrediti karte bez obzira što ima u rukama. Nakon određivanja aduta diže se talon dvije karte i igra može započeti.

Bela u četvero je vrlo zanimljiva jer su sve karte u upotrebi i iskusni igrači lako mogu pratiti što je od karata preostalo u rukama ako je većina karata već bačena.


Tagovi: