Kako se glasaju životinje

Kako se glasaju životinje

Zašto životinje proizvode zvukove?

Od malih nogu djeca uče zvukove koje proizvode različite životinje. Kako dijete raste i svaki dan uči nove stvari, tako raste i njegov interes za životinjske vrste. Ali zašto životinje proizvode zvukove, čemu oni služe i koliko različitih zvukova postoji? Poznato je da sve životinjske vrste ispunjavaju naš okoliš melodijama, lijepim ali i neobičnim zvukovima. Naime, svaka životinja ispušta zvukove kako bi komunicirala s drugima, pokazala dominaciju, upozorila na opasnost ili privukla partnera. Zvuk može varirati od melodičnog do kreštavog. Psi, na primjer, mogu proizvesti više zvukova, poput lajanja, zavijanja, režanja. Svaka životinja proizvodi drugačiji zvuk, tj. dvije vrste zvukova vokalni i mehanički. Kod kralježnjaka se to odvija putem dišnog sustava, dok je za beskralješnjake karakterističan mehanički zvuk. Postoje određene životinjske vrste koje ne proizvode nikakav zvuk. Jezična imitacija ili onomatopeja predstavljanje je prirodnog zvuka životinja. Često se koristi kao zamjena za odgovarajući glas koji se odnosi na zvuk koji životinja proizvodi.

Kako se glasaju životinje

Kako se glasaju životinje? Zvukovi životinja vrlo su zanimljivi djeci i ova zabavna aktivnost učinit će ih otvorenima za nova znanja. Svaka životinja proizvodi zvukove iz različitih razloga. Dok su neki zvukovi ljudskom uhu gotovo nečujni, drugi su vrlo glasni. Počevši od kućnih ljubimaca do rijetkih životinja, oni proizvode zvukove kako bi ispunili različite životne potrebe. Zvuk se smatra nužnim za obavještavanje bilo radi samoodržanja, u društvene svrhe, kao znak opasnosti itd. U cijelom svijetu broj životinjskih vrsta premašuje milijun. Svaki od njih ima posebne karakteristike, ističe se svojom sposobnošću da proizvodi glasne ili manje glasne zvukove. Djecu je lako zabaviti raznim zvukovima koje ispuštaju životinje, što cijeli doživljaj čini još zanimljivijim. Kada govorimo o zvukovima kod životinja, mislimo na mijaukanje, lavež, kreketanje. Pokazujući primjere različitih vrsta zvukova životinja, mačka koja mjauče mijau-mijau, krava muče muu-mu, žaba krekeće kreket-kreket, djeca ih s vremenom prepoznaju i počinju razlikovati, što iskustvo čini jedinstvenim.

Kakve zvukove proizvode životinje u prirodi?

Kućni ljubimci i domaće životinje jedan su od najučinkovitijih načina da dijete zapamti njihove jedinstvene zvukove. Na svijetu postoji velika raznolikost životinja, a svaka od njih ima jedinstvene karakteristike poput izgleda, veličine i ponašanja. Osim toga, svaka životinja proizvodi drugačiji zvuk. Određene zvukove životinja vrlo je lako zapamtiti, pogotovo ako smo ih naučili u djetinjstvu. Međutim, neki su vrlo komplicirani. Postoje vrste koje ispuštaju čudne zvukove koje ne očekujemo. Na primjer, kunići ispuštaju glasovne zvukove slične gunđanju kada su pod stresom. Pustinjske kišne žabe povezuju zvuk igračke koja škripi, dok novozelandski oposum proizvodi zvuk najsličniji smijehu. Vrlo je korisno da djeca znaju pravilno imenovati te zvukove. Kako bi dijete bolje zapamtilo zvukove koje ispuštaju životinje, najbolje je zapisivati naučene riječi i sastavljati rečenice koje će koristiti u kontekstu. Kako djeca odrastaju, igre, pjesme i priče pomažu im da lakše oponašaju te zvukove u govornom jeziku i olakšavaju razvoj jezičnih vještina. Audio knjige su nedvojbeno izvrstan način da djecu upoznate s čudesnim svijetom raznih životinjskih vrsta.


Tagovi: