Kako očistiti štednjak – čišćenje štednjaka

Kako očistiti štednjak - čišćenje štednjaka

Savršeno čist štednjak je ponos svake kućanice

Na tržištu je puno gotovih kemijskih proizvoda za čišćenje i održavanje štednjaka, ali je zbog njihovog agresivnog djelovanje na kožu ruku, oči i dišni sustav sve više savjeta kako to čišćenje raditi uspješno sa priručnim i neškodljivim sredstvima koje ima svako kućanstvo. Savršeno čist štednjak je ponos svake kućanice, ako ga čistite odmah, tijekom kuhanja, nikada vam neće trebati ribanje agresivnim kemikalijama i grubim krpama ili još gore, struganje oštrim predmetima i ribanje grubom žicom.

Ako pazite da vam hrana ne pokipi, ako ju kuhate na laganoj vatri nakon šzo zavrije, ako treba i sa lagano polupodignutim poklopcem, vaš štednjak će samo trebati održavati. Mnogi se ne sjećaju, ali nekada su se grijaće ploče štednjaka koje se trenutno ne koriste poklapale metalnim poklopcima da se na njih ne talože masne pare i prašina. Ako vam ipak hrana prekipi, skinite je načas s vatre, pokupite pokipjeli sadržaj, operite spužvicom i deterdžentom, posušite i nastavite kuhati na laganoj vatri.

Dubinski očistite štednjak vodom, sodom bikarbonom i octom

Neki provode temeljitije čišćenje jedanput tjedno, a neki tek jedanput mjesečno ako kuhinju ne koriste prečesto. Ima različitih savjeta na internetu za generalno čišćenje štednjaka, no dubinski očistite štednjak vodom, spdom bikarbonom i octom, radite kada ne kuhate a sve plohe i sva grijaća mjesta su isključena i ohlađena. Otopinom od pola litre vruće vode i pola žličice tekućeg deterdženta pošpricajte sve površine štednjaka, grubom strane spužvice uklonite sve nakupljene masnoće, skorena mjesta pošpricajte ponovo i neka se namaču.

Ako ni nakon namakanja ne možete skinuti skorena mjesta isperite ih i posušite, zatim ih pokapajte alkoholnim octom, pospite sodom bikarbonom i pustite da odstoje najmanje 15 minuta, možete ih pokriti vlažnom maramicom za čišćenje u kućanstvu. Nakon toga ih uklonite abrazivnom stranom spužvice, operite vodom i deterdžentom, isperite i posušite, vaš štednjak će zablistati kao nov. Višak vlage možete pokupiti i papirnatim ubrusima koji će i uglancati očišćene površine i s užitkom si skuhajte kavu na čistom štednjaku.

Indukcijska ploča, kombinirani ili klasični štednjak

Da, istina je, nemamo svi iste štednjake, pa se i prema tome i savjeti za čišćenje razlikuju. Nije isto da li u vašoj kuhinji imate indukcijsku ploču, kombinirani ili klasični štednjak, neki su oduševljeni štednjakom sa indukcijsko pločom, drugi su zažalili što su potrošili novac na tu modnu novotariju, a ona se zapravo vrlo jednostavno čisti pastom koja se nanosi vlažnom krpom i nježnim trljanje dovodi ploču do vrhunskog sjaja (slično kao poliranje kvaka ili srebrnog i bakrenog suđa).

Kod kombiniranog štednjaka je potrebno skinuti sve rešetke i poklopce plamenika i potopiti u vrući rastvor vode i deterdženta za suđe, za bolji učinak možete dodati i žlicu sode bikarbone i 3 - 5 žlica akoholnog octa. Dok vi očistite štednjak i rešetke će se odmastiti i samo ih grubom stranom spužvice oribajte, isperite i osušite. Klasične štednjake je najlakše čistiti, ali i kod njih vam može dobro doći stara četkica za zube za masnoće koje se zavuku u spojeve.


Tagovi: