Kako je počeo drugi svjetski rat

Kako je počeo drugi svjetski rat

Koje je godine počeo Drugi svjetski rat?

Koje je godine počeo Drugi svjetski rat? Za bolje razumijevanje razloga koji su doveli do izbijanja Drugog svjetskog rata važno je poznavati kontekst tog razdoblja. Bio je to jedan od najrazornijih događaja u svjetskoj povijesti. Počelo je nakon što je Njemačka napala Poljsku 1. rujna 1939. godine. Glavne zaraćene strane bile su sile Osovine, i to Njemačka, Italija i Japan, te saveznici: Francuska, Velika Britanija, SAD i Sovjetski Savez. Došlo je do masovne smrti civila, uključujući holokaust, bombardiranje neprijateljskih industrijskih središta i prvu upotrebu nuklearnog oružja. Procjenjuje se da je ubijeno 85 milijuna ljudi, što ga čini najsmrtonosnijim sukobom u ljudskoj povijesti. Glavni razlozi za Drugi svjetski rat bili su brojni. Oni uključuju utjecaj Versailleskog ugovora nakon Prvog svjetskog rata, prema kojem je Njemačka morala prihvatiti krivnju za rat i platiti odštetu. Ali to je samo utrlo put širenju ultranacionalizma u Njemačkoj. Drugi važan uzrok bila je svjetska ekonomska depresija, koja je 1930-ih na različite načine pogodila Europu i Aziju. Zatim uspon militarizma u Njemačkoj i Japanu, kao i raspad Lige naroda, međunarodne organizacije osnovane za očuvanje svjetskog mira. Tijekom 1940. i 1941. nekoliko je zemalja uvučeno u sukob.

Drugi svjetski rat i njegove etape

Drugi svjetski rat imao je sljedeće etape: Prva etapa trajala je od 1939. do 1941. godine. Odnosilo se na nadmoć njemačkih snaga i pokoravanje nekoliko europskih naroda. U to vrijeme Japanci su okupirali veliki dio britanskih, francuskih i nizozemskih posjeda. Druga etapa trajala je od 1942. do 1943. godine. U tom razdoblju situacija iz Drugog svjetskog rata bila je obrnuta. tada su Sovjeti zaustavili Nijemce u bitci za Staljingrad, što je znatno oslabilo vojnu moć Nijemaca. S druge strane, Japanci su izgubili bitku kod Midwaya što je za njih bio veliki gubitak s obzirom na vlastitu ratnu moć. Treća etapa, koja se odnosila na Drugi svjetski rat, trajala je od 1944. do 1945. godine. Tada su pripadnici Osovine poraženi. Konačna saveznička pobjeda u Europi dogodila se u travnju i svibnju 1945., kada su sovjetske snage okupirale njemački glavni grad. Iako se Dan pobjede u Europi slavio 8. svibnja 1945. god. godine, rat na Pacifiku trajao je još četiri mjeseca. Atomska bomba bačena na Hirošimu u kolovozu 1945., odnosno prva uporaba nuklearnog oružja u ratovanju, dovela je do kapitulacije Japana i označila kraj Drugog svjetskog rata.

Drugi svjetski rat i njegove posljedice

Drugi svjetski rat i danas je jedan od najvećih sukoba u povijesti čovječanstva, a obilježili su ga događaji holokausta i bacanje dviju atomskih bombi na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki. Kakve je posljedice donio Drugi svjetski rat? Taj je sukob označio značajnu promjenu političkih odnosa i društvene strukture svijeta. Jedna od glavnih povijesnih posljedica Drugog svjetskog rata je velik broj žrtava. Procjenjuje se da je rat rezultirao s gotovo 60 milijuna mrtvih, iako postoje statistike koje govore da bi broj žrtava mogao biti i veći. Točan broj poginulih u ratu nikada se neće saznati jer su mnoge žrtve ostale neprijavljene. Smatra se da su 40 milijuna poginulih bile civilne žrtve, dok su blizu 20 milijuna bile vojne žrtve. Ujedno, ovaj sukob je iza sebe ostavio ogroman broj ozlijeđenih i ranjenih ljudi. Njemačka je oslabljena, a njezin teritorij podijeljen. Ta je podjela postala stvarnost izgradnjom Berlinskog zida 1961. godine, sljedećih 28 godina, sve do njegovog pada 1989. godine. Na kraju Drugog svjetskog rata mnogi su svjetski čelnici bili zabrinuti zbog mogućnosti novih sukoba. Kako bi se izbjeglo ponavljanje takve povijesti, UN je osnovan u San Franciscu 1945. godine. Naime, UN je zamijenio međunarodnu organizaciju Ligu naroda, osnovanu nakon Prvog svjetskog rata, s ciljem izbjegavanja novog ratnog sukoba.


Tagovi: