Hashimoto – uzrok, simptomi, liječenje

Hashimoto - uzrok, simptomi, liječenje

Hashimoto je autoimuna bolest kronične upale štitnjače

Znamo da su sve autoimune bolesti znak da tijelo napada samo sebe, jer ne raspoznaje bolesne i zdrave stanice, toliko se brani da napada sve redom ili samo pojedine organe. Hashimoto je autoimuna bolest kronične upale štitnjače u kojoj imunološki sustav pacijenta napada štitnjaču i usporava njezin rad, a pacijent dobiva dijagnozu hipotireoze. Bolest češće pogađa žene, zbog perimenopauze i menopauze, čak dva puta češće nego muškarce, često se naziva hashimotov sindrom ili hashimotov tireoidtis.

Iako hashimoto nije izlječiv, važno ga je na vrijeme otkriti, a lijekovi bitno olakšavaju svakodnevno funkcioniranje i popravljaju kvalitetu života. Učestalost obolijevanja od hipotireoze raste sa starosnom dobi oboljelih. U riziku od obolijevanja su dijabetičari koji boluju od dijabetesa tipa 1, oboljeli od lupusa, celijakije, reumatoidnog artritisa, vitiliga, gravesove bolesti, sjorgenovog sindroma, anemije, adisonove bolesti i drugih autoimunih bolesti. Pravi uzrok hashimotovog sindroma nije poznat, a veći rizik od obolijevanja imaju žene koje su u obitelji imali nekoga s bolestima štitnjače.

Što kada se hashimoto pojavi nakon poroda

Iako se hashimotov sindrom može sporo i neprimjetno razvijati i najčešće se tako i događa, ima i drugačijih slučajeva. Obzirom da štitnjača proizvodi hormone, zna se dogoditi u trudnoći hormonalni disbalans koji možda prođe ispod radara, jer se sve tegobe svrstaju u trudničke tegobe. No, ako tegobe ostanu i nakon poroda, moramo razmišljati što kada se hashimoto pojavi nakon poroda, što napraviti, jer to stanje može potrajati i od 12 - 18 mjeseci nakon poroda.

Postporođajni hashimoto se uglavnom ne liječi, jer se rad štitnjače polako i spontano normalizira u navedenom vremenu, no te žene i dalje su u riziku da kasnije u životu obole od hipotireoze. Muškarci koji imaju smanjenu razinu muškog spolnog hormona, testosterona, također mogu razviti hashimotov sindrom. Simptomi hipotireoze su vrlo šaroliki pa su specifične krvne pretrage (to je ono što ljudi nazivaju mjerenjem hormona), uz fizikalni pregled, naročito kod pojave guše i snimanje ultrazvukom, nužne za postavljanje točne dijagnoze.

Hashimoto blokira proizvodnju hormona štinjače

Znamo da štitnjača na neki način upravlja ljudskim ponašanjem, pa ako imate problema sa spavanjem, stalno ste umorni, dekoncentrirani, razdražljivi, preosjetljivi, bole vas zglobovi, debljate se, patite od zatvora, nadutosti, suhe kože, kose i noktiju, imate edeme, probleme sa neplodnošću i tako dalje, zadebljan glas, možda je vrijeme za pregled štitnjače. Hashimoto blokira proizvodnju hormona štitnjače i ako se utvrdi da imate hipotireozu, onda nedostajuće hormone morate dobiti na recept i početi ih odmah uzimati.

Hashimoto je kronična bolest i liječenje traje doživotno. Hashimotov sindrom kod nekih bolesnika izaziva stvaranje guše, probleme sa plodnosti, probleme u trudnoći, pojačanu depresiju, razne srčane probleme i miksedem koje je životno ugrožavajuće stanje. Na pogoršanje bolesti utječu kronični ili akutni stres, nezdrava i neuravnotežena prehrana, pretilost. U težim slučajevima hashimotovog sindroma može biti potreban i kirurški zahvat. Doza hormona koje oboljela osoba mora uzimati se određuje prema ozbiljnosti i težini poremećaja, prema dobi, tjelesnoj težini, drugim bolestima od kojih se osoba liječi i korigira se po potrebi.


Tagovi: