Glomerulonefritis – uzrok, simptomi, liječenje

Glomerulonefritis - uzrok, simptomi, liječenje

Glomerulonefritis - uzrok

Glomerulonefritis je upalna bolest koja zahvaća glomerule, a to su sitni filteri u bubrezima koji su odgovorni za filtriranje otpadnih tvari, viška tekućine i toksina iz krvi. Različiti čimbenici mogu kod osoba uzrokovati ovu upalnu bolest, a glavni uzročnici su genetski poremećaji, infekcije, autoimune i sustavne bolesti. Često se glomerulonefritis pojavljuje kao rezultat imunološkog odgovora tijela na infekcije, kao što su infekcije grla ili kože. Imunološki sustav reagira na infekciju stvaranjem antitijela koja se nakupljaju u glomerulima i izazivaju upalu. Kod autoimunih bolesti, imunološki sustav napada vlastite stanice i tkiva tijela, uključujući i glomerule. Neke virusne infekcije, poput hepatitisa B i C, HIV-a i citomegalovirusa i bakterijske infekcije, kao što su streptokokne infekcije grla ili infekcije urinarnog trakta, mogu uzrokovati upalu. Određeni genetski poremećaji, kao što je Alportov sindrom ili policistična bolest bubrega, mogu povećati osjetljivost na razvoj glomerulonefritisa. Određeni lijekovi, poput nesteroidnih protuupalnih lijekova, antibiotika i diuretika, mogu izazvati oštećenje glomerula i dovesti do glomerulonefritisa. Također, izloženost određenim toksinima kao što su teški metali ili kemikalije može također biti faktor rizika. Određene sustavne bolesti, poput upale krvnih žila ili sistemskog eritemskog lupusa, mogu zahvatiti glomerule i izazvati upalu.

Glomerulonefritis - simptomi

Simptomi glomerulonefritisa mogu varirati ovisno o specifičnoj vrsti bolesti, težini oštećenja bubrega i individualnim čimbenicima. Dolazi do povećane količine proteina u urinu i može se primijetiti pojava pjenastog urina, kao i prisutnost krvi u urinu. Dolazi do naticanja dijelova tijela, a najčešće to budu zahvaćena stopala, gležnjevi i područje oko očiju, a pojavljuje se kao posljedica zadržavanja tekućine u tijelu zbog oštećenja bubrega. Glomerulonefritis može uzrokovati povišenje krvnog tlaka, koje može biti blago ili teško. Može se pojaviti smanjena količina urina zbog smanjene funkcije bubrega.
Umor i slabost: Pacijenti koji imaju glomerulonefritis mogu osjećati umor, slabost i opću malaksalost, te mogu osjetiti bol u donjem dijelu leđa gdje se nalaze bubrezi. Promjene u učestalosti mokrenja, osjećaj peckanja pri mokrenju ili poteškoće s mokrenjem mogu se pojaviti kod određenih oblika glomerulonefritisa. Oštećenje bubrega može utjecati na apetit i izazvati gubitak tjelesne težine. Ukoliko primijetite neke od ovih simtpoma, obavezno posjetite svojeg liječnika.

Glomerulonefritis - liječenje

Liječenje glomerulonefritisa ovisi o uzroku bolesti, težini oštećenja bubrega i individualnim čimbenicima. Ako je glomerulonefritis nastao kao posljedica infekcije, autoimune bolesti ili drugih specifičnih stanja, liječenje se fokusira na kontrolu osnovne bolesti, što može uključivati primjenu antibiotika, imunosupresivnih lijekova, kortikosteroida ili drugih terapija specifičnih za osnovni uzrok. Povišen krvni tlak je česti simptom i komplikacija glomerulonefritisa, te se ovdje liječenje sastoji od kontrole krvnog tlaka kako bi se smanjio stres na bubrege. U slučaju pojave edema, primjenjuju se mjere za smanjenje zadržavanja tekućine u tijelu, a to uključuje ograničenje unosa soli, primjenu diuretika i drugih metoda koje pomažu uklanjanju viška tekućine iz tijela. U slučaju autoimune bolesti koje su uzrokovale glomerulonefritis, primjenjuju se imunosupresivni lijekovi kako bi se suzbio imunološki odgovor i smanjila upala u bubrezima. Ovisno o simptomima i komplikacijama glomerulonefritisa, mogu se primijeniti terapije za ublažavanje specifičnih simptoma, poput lijekova protiv bolova ili terapije anemije. Promjene u načinu života mogu biti korisne u upravljanju glomerulonefritisom, a to uključuje pravilnu prehranu, adekvatnu hidrataciju, izbjegavanje pušenja, redovitu tjelesnu aktivnost i kontrolu drugih zdravstvenih problema.


Tagovi: