Gdje se radi homologacija

Gdje se radi homologacija

Što je homologacija?

Na današnja vozila radi njihove važnosti i utjecaja na društvo moraju se primjenjivati brojni propisi, a zajednički cilj tih propisa je povećanje sigurnosti u prometu. Osim sigurnosti u prometu, navedeni propisi orijentirani su i na zaštitu okoliša i zdravlja ljudi kao i uštedi energije. Što je zapravo homologacija? Homologacija vozila, dijelova, sklopova te uređaja samog vozila odnosi se na utvrđivanje skladnosti i ispitivanje dijelova prema ECE pravilnicima ili prema EC/EEC direktivama kao i EU uredbama koje će se odnositi na ispitani dio kao i na odabranu kategoriju vozila.

Navedeno ispitivanje vrši se samo u međunarodno priznatim laboratorijima i nakon ispitivanjima proizvođač će na ispitani dio staviti znak koji dokazuje da je izvršeno ispitivanje i da je ono odobreno. Kada se vozila uvoze u područje Republike Hrvatske, ona moraju biti homologacijski provjerena prije uvoznog carenja i prije nego se stave na tržište. Navedeni postupak provodi se od strane Državnog zavoda za mjeriteljstvo, dok će pojedine poslove na temelju ovlasti obavljati i Centar za vozila Hrvatske kao i Hrvatski autoklub.

Što pokazuje homologacija?

Navedena provjera ima za zadatak spriječiti uvoz sigurnosno te ekološki nepodobnih vozila na područje Republike Hrvatske. Navedeno znači da vozila koja ne ispunjavaju gore navedene pravilnike ne mogu biti stavljena u upotrebu/na cestu. Riječ je zapravo o administrativnom postupku koji će uvidom u samu homologacijsku dokumentaciju te homologacijske oznake utvrditi da li neko vozilo udovoljava postavljene propise i odredbe koji su na snazi u Republici Hrvatskoj ili ne. Homologacija vozila provodi se prema tipu vozila i radi se na svakom pojedinačnom vozilu. Homologacija se može provoditi u jednom stupnju ili više njih.

Navedeno ispitivanje je postupak prema kojemu će se utvrditi sukladnost samog tipa vozila s propisima koji se odnose na navedeni tip ili navedenu kategoriju vozila. Provodi se na novim vozilima koja se uvoze preko ovlaštenih predstavnika proizvođača vozila ili na vozilima koji se serijski proizvode prema proizvođaču u Republici Hrvatskoj. Sami postupak vodi Državni zavod za mjeriteljstvo, a poslove poput provjere dokumentacije, pregleda i potrebna ispitivanja, kao i upis podataka obavljat će Centar za vozila Hrvatska. Ukoliko tip vozila zadovoljava sve propisane uvjete, tada se na temelju izvještaja izdaje Potvrda o sukladnosti tipa vozila.

Da li je homologacija obavezna?

Homologacija je obavezan proces za pojedinačno vozilo kako bi se utvrdila sukladnost vozila s propisima koji se odnose na tip/kategoriju vozila. Pregled će se provoditi na novim te rabljenim vozilima koja će se pojedinačno uvoziti, ali i na vozilima koji su primjenom carinskih te drugih propisa oduzeta i tako data u korist države. Provedbu postupka, provjeru prisutne dokumentacije, pregled vozila, potrebno dodatno ispitivanje kao i upis podataka vozila vršit će Državni zavod za mjeriteljstvo, kao i Centar za vozila Hrvatske te Hrvatski autoklub na određenim te ovlaštenim ispitnim mjestima.

Potvrda o sukladnosti pregledanog vozila prilaže se na prvom tehničkom pregledu prije procesa prve registracije u Republici Hrvatskoj. Kada se primjenjuje višestupanjska homologacija? Ona se radi kada u izradi određenog vozila sudjeluje više raznih proizvođača, točnije, kada izrada ide po fazama i kada je prva faza predviđena nadogradnja. Provedbu samog postupka, provjeru dokumentacije i ispitivanje vozila kao i upis podataka u jedinstvenu bazu vrši Centar za vozila Hrvatske na temelju ovlasti Državnog zavoda za mjeriteljstvo.


Tagovi: