Salmoneloze – bolesti uzrokovane Salmonelama – uzrok, simptomi, liječenje

Salmoneloze - bolesti uzrokovane Salmonelama - uzrok, simptomi, liječenje

Što su salmoneloze?

Bolesti koje se prenose vodom i hranom predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem u cijelom svijetu zbog svoje visoke učestalosti. Među njima se ističu infekcije uzrokovane bakterijama iz roda Salmonella. Svi predstavnici roda Salmonella rasprostranjeni su u prirodi, a probavni trakt ljudi i životinja glavni je prirodni rezervoar. Salmoneloza je bakterija iz porodice Enterobacteriaceae. Sastoji se od gram-negativnih bacila koji su patogeni za ljude. Salmonela je otporna bakterija koja može preživjeti nekoliko tjedana u suhom okruženju ili u vodi do nekoliko mjeseci. Pojam salmoneloze svakako zvuči poznato, pogotovo ako ste u nekom razdoblju života imali gastrointestinalne infekcije uzrokovane konzumacijom životinjskih proizvoda i jaja. Ovom bakterijom se možemo zaraziti iz uobičajene hrane koju konzumiramo u svakodnevnom životu, poput mlijeka, sira, mesa, piletine i kontaminirane vode. Treba napomenuti da ova bakterijska bolest uzrokuje trovanje hranom kod ljudi. Može se manifestirati kao proljev ili temeljna bolest. Zato je važno održavati higijenu kako bi se izbjegle moguće salmoneloze.

Simptomi salmoneloze

Hrana s visokim sadržajem vlage pogoduje razvoju bakterija ove vrste. Prije svega, hrana poput jaja, mlijeka i mesa povezana je s izbijanjem salmoneloze. Ne treba zaboraviti da hrana može biti kontaminirana izmetom insekata i glodavaca ili postati osjetljivija nakon dulje izloženosti. Zato se restorani često povezuju s njegovim razvojem. Simptomi mogu biti vrlo neugodni i javljaju se između 12 i 36 sati nakon infekcije bakterijom. Oboljeli od salmonoze imaju sljedeće simptome: bol u trbuhu, groznica, proljev, mučnina, povraćanje, gubitak apetita, dehidracija, glavobolja, groznica. U nekim slučajevima osoba osjeća bolove u zglobovima i iritaciju očiju. Nakon konzumacije kontaminirane hrane, potpuni oporavak nastupa nakon 7 dana. Ali ponekad se bolest može dodatno zakomplicirati. Kada dijete ima simptome salmoneloze koji ne nestaju ni nakon dva dana, potrebno je konzultirati pedijatra jer je dehidracija uzrokovana proljevom opasna po život. Salmoneloza može ući u krvotok iz crijeva, tada ima teže posljedice, gdje može doći do endokarditisa i meningitisa.

Liječenje salmoneloze

Unatoč potencijalnoj opasnosti od ozbiljnijeg slučaja salmonoze, infekcija u većini slučajeva ne zahtijeva hospitalizaciju ili druge intervencije. Liječenje uključuje ostanak kod kuće, odmaranje i pijenje više vode kako biste ostali hidrirani i smanjili postojeće simptome. U težem obliku bolesti potrebno je nadoknaditi elektrolite izgubljene povraćanjem i proljevom. Antibiotsko liječenje salmoneloze ne preporučuje se za blage ili umjerene slučajeve, već za visokorizične skupine kao što su dojenčad, imunokompromitirane osobe i starije osobe. Kao što je spomenuto, ova bolest obično prolazi sama od sebe unutar sedam dana nakon infekcije. Ako se nakon tog vremena simptomi i dalje osjećaju, trebali biste dogovoriti pregled kod liječnika koji će vam propisati antibiotik. Tijekom ljetnog razdoblja dolazi do većeg širenja ove bakterije, pa treba obratiti pozornost na sljedeće mjere kako bi je izbjegli: prati ruke prije, tijekom i nakon rukovanja hranom. Pijte samo flaširanu vodu, pogotovo ako putujete. Za prevenciju salmoneloze najvažnije je izbjegavati sirovu hranu i nepasterizirano mlijeko. Operite ruke nakon dodirivanja kućnih ljubimaca.


Tagovi: