Prijelom kosti – kako prepoznati i liječiti

motion free

Nautubone - obnavlja zglobove i hrskavice

Do 100% fizičke pokretljivosti u 28 dana.
  • regenerira tkivo hrskavice i zglobova
  • instantno ublažava bol
  • prirodan tretman bez nuspojava
  • štedi vaš novac
  • jednostavno za uporabu
Prijelom kosti - kako prepoznati i liječiti

Kako se dogodi prijelom kosti?

Prijelom kostiju događaju se milijunima ljudi diljem zemlje svake godine, te se mogu dogoditi u svakakvim situacijama i biti uzrokovani na razne načine. Obično su prijelomi kosti uzrokovane sportskim ozljedama, prometnim nesrećama ili padovima, te treba vremena dok se slomljene kosti posve ne zacijele. Prijelom kosti ujedno mijenja oblik kosti. Ti se prijelomi mogu dogoditi ravno preko kosti ili duž njezine duljine. Prijelom može podijeliti kost na dva dijela ili je ostaviti na nekoliko dijelova. Prijelom kosti se može kategorizirati u različite kategorije, a to su:

  • Zatvoreni ili otvoreni prijelomi: Ako ozljeda ne probije kožu, naziva se zatvoreni prijelom. Ako se koža otvori, to se naziva otvoreni prijelom.
  • Potpuni prijelomi: Prijelom u potpunosti prolazi kroz kost, razdvajajući je na dva dijela.
  • Pomaknuti prijelomi: na mjestu loma kosti nastaje jaz, te često ova ozljeda zahtijeva kirurški zahvat.
  • Djelomični prijelomi: Prijelom ne ide do kraja kroz kost, te se samo djelomično slomljena kost.
  • Stresne frakture: kost dobiva pukotinu na sebi.

Kako prepoznati prijelom kosti?

Iako su kosti vrlo jake, i dalje se može dogoditi prijelom kosti. Najčešće se prijelom kosti dogodi jer kost naiđe na jaču silu. Također, sile koje se ponavljaju poput trčanja, vam mogu slomiti kost, i ova vrsta ozljeda se naziva stres fraktura. Drugi razlog za prijelome je osteoporoza, koja slabi kosti kako starite. To je ozbiljno stanje, pa bi starije odrasle osobe trebale razgovarati s liječnikom o svom riziku.

Simptomi prijeloma ovise o tome koja je kost slomljena. Na primjer, vjerojatno ćete odmah znati imate li problema s rukom, nogom ili prstom. Ako niste sigurni, razmotrite ove moguće simptome, a to su poteškoće pri korištenju uda, primjetna i neobična izbočina, savijanje ili uvijanje, jaka bol i oteklina.
Kako bi dijagnosticirao slomljenu kost, vaš liječnik će pregledati ozljedu. Također ćete vjerojatno imati jedan ili više slikovnih testova. Ovi testovi mogu uključivati x ray pregled, rengenska slika, CT slika i MRI slika.

Kako se tretira prijelom kosti?

Prijelom kosti se obično može liječiti na način da se slomljeni ud stavi u gips ili u longetu. Gips omotava prijelom čvrstom zaštitom, dok longeta štite samo jednu stranu. Oba oslonca drže kost imobiliziranom i ispravljaju je. Kost ponovno sraste i zacijeli. S manjim kostima kao što su prsti na rukama i nogama, nećete dobiti gips. Ponekad će vaš liječnik tražiti da se pokrećete, i za ovaj tretman se koriste remeni i utezi za istezanje mišića i tetiva oko slomljene kosti. Trakcija poravnava kost kako bi potaknula zacjeljivanje.

Za neke prijelome kosti vaš liječnik može preporučiti operaciju. Vaš tretman može koristiti vijke, ploče i fiksatore od nehrđajućeg čelika ili okvire koji drže kost stabilnom. Vrijeme cijeljenja slomljene kosti razlikuje se od osobe do osobe i ovisi o težini ozljede te kakav je prijelom kosti u pitanju. Na primjer, zacjeljenje slomljene noge će trajati dulje od slomljene ruke ili slomljenog zgloba. Također, imate tendenciju sporijeg ozdravljenja kako starite. U prosjeku je potrebno šest do osam tjedana da se oporave od slomljene kosti.


Tagovi:

motion free

Nautubone - obnavlja zglobove i hrskavice

Do 100% fizičke pokretljivosti u 28 dana.
  • regenerira tkivo hrskavice i zglobova
  • instantno ublažava bol
  • prirodan tretman bez nuspojava
  • štedi vaš novac
  • jednostavno za uporabu