Što je kinezioterapija

Što je kinezioterapija

Što je kinezioterapija

Riječ "kinezioterapija" potječe iz grčkog jezika. "Kinesis" znači "pokret", a "Therapeia" znači "liječenje" ili "njega". Stoga se može doslovno prevesti kao "liječenje pokretom". Ova vrsta terapije prvi put je upotrijebljena u medicinskoj literaturi početkom 20. stoljeća. Danas se taj izraz široko koristi za opisivanje oblika terapije pokretom koji se koristi u rehabilitaciji i liječenju različitih vrsta ozljeda, poremećaja i bolesti povezanih s pokretom. To je proces koji koristi vježbe i aktivnosti za poboljšanje funkcije tijela i kretanja. Također može biti korisna u liječenju mnogih različitih stanja, uključujući sportske ozljede, bolove u leđima, artritis, Parkinsonovu bolest, cerebralnu paralizu, multiple sklerozu i mnoge druge. Kinezioterapeuti su stručnjaci koji pomažu pacijentima da obnove pokretljivost i snagu tijela kroz vježbe i terapiju. Oni prate napredak pacijenta i prilagođavaju tretman kako bi se postigli najbolji rezultati. Kinezioterapija je važan dio mnogih programa rehabilitacije i može pomoći pacijentima da se vrate na normalne aktivnosti nakon ozljede ili bolesti.

Metode i tehnike kojima se radi kinezioterapija

Kinezioterapija je vrsta terapije kojom se obično bave zdravstveni radnici koji su specijalizirani za terapiju pokretom i rehabilitaciju. U mnogim zemljama to su obično fizioterapeuti, koji su educirani i obučeni za procjenu i liječenje različitih stanja i poremećaja koji utječu na kretanje i funkciju tijela. Međutim, u nekim zemljama i drugi stručnjaci mogu se baviti kinezioterapijom, kao što su kineziolozi, ergoterapeuti, sportski terapeuti ili liječnici specijalizirani za rehabilitaciju. U svakom slučaju, važno je da stručnjak koji provodi kinezioterapiju ima odgovarajuću obuku i certifikate, te da posjeduje znanja i vještine potrebne za procjenu i liječenje stanja koja utječu na pokret i funkciju tijela. Također je važno napomenuti da osobe koje se bave kinezioterapijom često rade u timu s drugim zdravstvenim radnicima, kao što su liječnici, psiholozi ili nutricionisti, kako bi pružili cjelovitu skrb pacijentima. U kinezioterapiji se koriste različite metode i tehnike koje se prilagođavaju individualnim potrebama pacijenta. Neke od uobičajenih metoda kojima se provodi kinezioterapija su terapija vježbanjem, manualna terapija, elektroterapija i aquaterapija.



Da li je kinezioterapija primjerena za sve pacijente

Kinezioterapija se može koristiti za liječenje i rehabilitaciju širokog raspona stanja koja utječu na pokret i funkciju tijela. Međutim, ona nije uvijek primjerena za sve pacijente, pa je važno da se prije početka bilo koje terapije konzultirate s kvalificiranim zdravstvenim stručnjakom. Postoje neka stanja u kojima se kinezioterapija može smatrati rizičnom ili kontraindiciranom, kao što su ozbiljne ozljede kralježnice, akutni artritis, akutne upale mišića ili tetive, te kardiovaskularne bolesti. U tim slučajevima, kinezioterapiju može biti potrebno prilagoditi ili potpuno izbjegavati. Osim toga, ova vrsta terapije se može prilagođavati različitim dobima, sposobnostima i potrebama pacijenata. Dakle, potrebno je uzeti u obzir zdravstveno stanje pacijenta i uvjete te se posavjetovati sa svojim liječnikom ili terapeutom prije početka kinezioterapije kako bi se osiguralo da je to siguran i učinkovit tretman za određenu osobu. U kinezioterapiji se koriste različiti rekviziti poput terapeutskih lopti, elastičnih traka, utezi i drugi kako bi se poboljšala snaga, koordinacija i ravnoteža. Sve ove metode mogu se kombinirati i prilagođavati individualnim potrebama pacijenta kako bi se postigli najbolji rezultati u terapiji pokretom.


Tagovi: