Kako se pravi rakija od drena

Kako se pravi rakija od drena

Rakija od drena, ljekovitost u boci

Rakija od drena ili isto tako drenovača dobiva se od drena, zaboravljene ali izuzetno ljekovite voćke. Od drena se najčešće rade sirup, pekmez, čaj i likeri, no može se pripremiti i rakija. Zašto je rakija od drena dobra? Riječ je o veoma ljekovitoj rakiji koja nam može poći u očuvanju zdravlja. Dren je jako zdrava biljka i njena ljekovita svojstva možemo pronaći u plodovima i kori drveta. Plodovi sadrže veliku količinu vitamina C, organskih kiselina i prirodnih šećera.

Zahvaljujući navedenome. ova biljka je odlična za suzbijanje prehlade, grlobolje, raznih viroza i ostalih sličnih stanja. Konzumacijom ploda ojačat ćemo imunitet i opskrbiti tijelo s potrebnom energijom i snagom. Dren također pomaže u izbacivanju viška vode iz našeg tijela, pomaže kod menstrualnih bolova i uklanja mučninu i povraćanje. Rakija od navedenog ploda pomaže pri problemima s hemeroidima, bolestima bubrega i kod slabokrvnosti. Od rakije mogu se napraviti i oblozi koji će ubrzati zacjeljivanje rana, smanjiti alergijske reakcije i ukloniti kožne osipe.

Rakija od drena, recept i priprema

I dok ćemo u mnogim špajzama ili podrumima pronaći sirup ili džem od drena, sve češće se radi i rakija. Rakija od drena svakako ima svoje zdravstvene prednosti, stoga je veoma poželjno piće. Kako se radi rakija od drena? Recept je sljedeći: Sastojci - 1 kilogram svježe ubranih ili kupljenih zrelih plodova drena, 2 do 2,5 l rakije (38 - 42 % alkohola, žitna ili lozovača). Priprema - Svježe i zrele plodove nabranog ili kupljenog drena potrebno je oprati u hladnoj vodi, ostaviti da se posuše na krpi.

Posušene plodove sada ćete staviti u predviđene i unaprijed pripremljene staklene posude ili flaše i plodove ćete preliti s rakijom. Dobro zatvorene staklenke sada ćete staviti na svjetlo i toplo mjesto gdje će stajati narednih 8 do 9 tjedana. Nakon što prođe navedeno vrijeme, rakiju ćete ocijediti i probati, pretočiti u druge staklenke. Rakija u kojoj su bili plodovi drena poprimit će crvenkastu boju i kiselkasti te gorkasti okus. Po želji u rakiju možete dodati i šećer kako bi bila slađa.

Rakija od drena, skladištenje i posluživanje

Kada prođe 8 do 9 tjedana kako se plodovi drena natapaju u rakiji, potrebno je odraditi proces cijeđenja i pretakanja u druge staklenke. Cijeđenje je potrebno jer postoji mogućnost da su se plodovi omekšali, što može rezultirati česticama u rakiji. Kada se rakija pretoči potrebno ju je probati kako bi se vidjelo da li zadovoljava okusom, da li je dovoljno kiselkasto gorka. Ako želite postići slađu rakiju od drena, tada je dovoljno samo dodati šećera.

Rakija od drena će se nakon pretakanja skladištiti u podrumu ili na tamnom i hladnom mjestu. Otvorenu rakiju poželjno je držati u hladnjaku. Kada se ispija i poslužuje navedena rakija? Rakija od drena može se piti prije jela, do dva puta dnevno. Može se poslužiti kao aperitiv, ili kao zasebno piće za zdravicu. Ova rakija se koristi kao samostalno piće, ali može se dobro uklopiti i uz desert ukoliko ste u nju dodali šećera. Rakija se može poslužiti i uz led koji će razblažiti okus.


Tagovi: