Kako napraviti marmeladu od malina

Kako napraviti marmeladu od malina

Marmelada od malina i njene prednosti

Zahvaljujući svome ukusu, izgledu te ljekovitim svojstvima, maline su svakako poznate kao "kraljice bobičastog voća". Kako bi mogli uživati u njihovom okusu cijele godine, poželjno je da se napravi marmelada od malina. Koje su prednosti maline? Malina pripada u najukusnije voće niskoga rasta ružovki. Podrijetlom su iz Južne Azije i danas se smatra najstarijim bobičastim voćem na svijetu. Malina je oduvijek cijenjena radi svojih ljekovitih svojstva, ali mnogi ju ponajviše vole radi njenog slatkastog okusa.

Plodovi su prepoznatljivi, svijetle ili tamno crvene boje, iako postoji i crna sorta. Marmelada od malina često se može pronaći u mnogim špajzama, podrumima ili kuhinjama, a sve zahvaljujući brojnim prednostima ovoga voća. Maline u sebi sadrže brojne vitamine i minerale poput vitamina C, E, K, mangan, folat. Redovita konzumacija ovih bobica povezana je s boljom kognitivnom funkcijom, zdravljem srca, prevencijom karcinoma. Radi velikog udjela vlakana one mogu pomoći u održavanju zdrave kilaže, ali i normalne razine šećera u krvi.

Domaća marmelada od malina recept

Domaća marmelada od malina može se pripremiti sa svježe ubranim, kupljenim ili smrznutim malinama. Navedena marmelada može se nakon pripreme čuvati i do dvije godine, što je puno više od ostalih marmelada od bobičastog voća. Preporučuje se priprema u večernjim satima kako bi marmelada mogla odstajati preko noći i kako bi natopljene bobice mogle pustiti svoji karakterističan okus. Kako se radi domaća marmelada od malina? Recept je sljedeći: Sastojci - 1 kilogram malina, 1 kilogram šećera, 1 vrećica vanilin šećera ili ekstrakt vanilije.

Priprema - Ako koristite svježe ili kupljene maline, tada ih je potrebno prvo oprati i pustiti da se malo osuše. Maline prebacite u veću posudu u koju ćete također dodati i šećer i vanilin šećer. Sve promiješajte i ostavite da stoji preko noći na sobnoj temperaturi. Dan nakon maline je potrebno staviti na laganu vatru i miješati dok ne dođe do vrenja. Nakon vrenja maline je potrebno kuhati još dodatnih 10 minuta. Ugasite vatru i pustite marmeladu da se ohladi. Dok se marmelada hladi pripremite staklenke koje ste prethodno oprali i sterilizirali. Nakon što se marmelada ohladila, vratite ju na štednjak i ponovno prokuhajte i zatim vruću sipajte u pripremljene staklenke.

Marmelada od malina skladištenje

Navedenu marmeladu najbolje je držati u špajzi, podrumu ili hladnjaku. Staklenke mogu maksimalno stajati do dvije godine bez otvaranja. Nakon otvaranja marmelade, ona će se držati u hladnjaku i potrošiti što prije kako se ne bi pokvarila. Na otvorenim marmeladama može se pojaviti plijesan, stoga je poželjno da se što prije potroši. Marmelada od malina najbolje se čuva u steriliziranim staklenkama sa suhim poklopcem. Kako se može iskoristiti domaća marmelada od malina?

Ova marmelada je idealna kao namaz za doručak, može se jesti i za predjelo ili užinu. Isto tako, može poslužiti i kao fila za palačinke, vafle, mafine i slične slastice. Može se staviti i u domaće smoothieje, shakeove, voćne salate kao dodatak. Ukoliko ste prehlađeni možete ju dodati i u čaj kako bi se riješili simptoma prehlade. Malina će doprinijeti bržem znojenju organizma, što će istjerati štetne toksine iz tijela. Poželjno je da malinu uključimo u naše prehrambene navike kako bi bili što zdraviji.


Tagovi: