Što je ibd – uzrok, simptomi, lijećenje

Što je ibd - uzrok, simptomi, lijećenje

Što je IBD i zašto nastaje?

IBD se odnosi na skraćenicu za Inflammatory bowel disease. Riječ je o kroničnim upalama probavnog trakta. Po prirodi, ove upale mogu biti na cijelom probavnom traktu ili crijevima, kao i na određenim dijelovima. Ova upalna bolest crijeva prvenstveno će uključivati ulcerozni kolitis te Crohnovu bolest. Prepoznaje se po teškom te čestom proljevu, bolovima u crijevima i trbuhu, čestom umoru te neobjašnjivom gubitku težine. Ova upalna bolest crijeva može također uzrokovati i anemiju radi izbacivanja krvi prilikom čestih proljeva. Osim što će osoba vidljivo oslabiti, ona može doživjeti i komplikacije koje će zahtijevati hitnu reakciju.

Ulcerozni kolitis se opisuje kao kronična te recidivirajuća upalna bolest koja će na crijevima uzrokovati dugotrajne te upalne čireve. Crohnova bolest također uzrokuje upalu sluznice probavnog trakta, iako se ona može pojaviti i širiti u bilo kojem dijelu našeg probavnog sustava. Zašto dolazi do IBD-a? Navedena bolest često nastaje kao podvrsta drugih stanja ili oboljenja, i to najčešće radi stresa. Tko sve pripada u rizičnu skupinu? Muškarci te žene su jednako izloženi obolijevanju. Sama dijagnoza se najčešće postavlja u dobi od 15 do 50 godina. Najčešće se pojavljuje kod stanovnika gradova, a vjeruje se kako je uzrok tome ubrzani način života.

IBD uzroci i simptomi

Točni uzroci navedene bolesti su nepoznati, što znači da se IBD smatra idiopatskom bolešću. I dok se smatra kako ona nastaje radi nepravilne prehrane te stresa, dokazi o navedenome ne postoje. Smatra se kako je jedan od mogućih uzročnika navedenog stanja kvar u imunološkom sustavu osobe. Isto tako se smatra kako ova bolest može biti nasljedna i kako može nastati ako postoji povijest oboljenja crijeva u obitelji. Rizik nasljeđivanja je najčešće vezan sa majkom. U ostale moguće uzroke stručnjaci ubrajaju povišeni broj masnoća, poveći unos šećera, velik unos kalija.

Kako prepoznati IBD? Kod ove upalne bolesti crijeva simptomi mogu varirati, a razlog tome je ozbiljnost upale. Simptomi mogu biti blažeg te težeg oblika. Znakovi i simptomi koji su zajednički za upalne bolesti crijeva uključuju: Čest proljev, povećana temperatura i umor, grčevi i bolovi u trbuhu, krv u stolici, smanjeni tek, iznenadan gubitak težine. Trajna promjena u radu crijeva zahtjeva liječničku pomoć. Iako ovo stanje nije smrtonosno, u slučaju ignoriranja ono može uzrokovati po život opasne komplikacije.

IBD dijagnosticiranje i liječenje

Kada osoba prepozna gore navedene simptome, ona bi trebala zatražiti liječničku pomoć. Pregled i dijagnoza stanja započinje sa digitorektalnim pregledom u ordinaciji liječnika. Po potrebi, osobu će se zaputiti na daljnje pretrage: Sigmoidoskopija i kolonoskopija. Kako se liječi IBD? Ovisno o stupnju razvoja bolesti. Cilj samog liječenja je smanjiti nastalu upalu koja je odgovorna za znakove i simptome. Prvi korak je ublažavanje simptoma te dugoročna remisija u cilju izbjegavanja dodatnih komplikacija.

IBD tretmani većinom uključuju liječenje lijekovima ili operacijom. Nažalost, još dan danas ne postoji lijek za upalne bolesti crijeva, što znači da će se navedeno stanje liječiti sa protuupalnim lijekovima, imunosupresorima, antibioticima i ostalim lijekovima po potrebi. Kada je potrebna operacija? Ukoliko lijekovi i promjene u životnim navikama ne urode liječenjem, tada se preporučuje operacija. Kako si osoba sa upalnim bolestima crijeva može pomoći? Nažalost ne postoji čudotvorna terapija, no promjenom životnih navika možemo utjecati na simptome. Važno je voditi brigu o zdravoj i kvalitetnoj prehrani.


Tagovi: