Zašto limunu otpadaju plodovi

Zašto limunu otpadaju plodovi

Što i zašto limunu otpadaju plodovi?

Limun je jedna od najpoznatijih voćki iz roda citrusa koja je kiselkastog okusa i bogato vitaminom, te se koristi u prehrani, kozmetici i medicini. Ova zimzelena biljka potječe iz jugoistočne Azije, ali se danas uzgaja diljem svijeta, posebice u mediteranskim i suptropskim područjima. Iako voćka limuna otporno i dugovječno, jedan od problema s kojima se uzgajivači susreću jest opadanje plodova prije zrenja. Razlozi zašto limunu otpadaju plodovi mogu biti raznovrsni pojavu mogu biti raznoliki, a u nastavku ćemo otkriti što uzrokuje gubitak plodova. Limun je zimzeleno stablo koje može dosegnuti visinu od 3 do 6 metara. Listovi su tamnozeleni, sjajni i ovalnog oblika, a cvjetovi bijeli s ugodnim mirisom. Plod limuna je ovalan, s karakterističnom žutom korom i sočnom, kiselom unutrašnjošću. Limuni najbolje uspijevaju u blagoj klimi s puno sunčeve svjetlosti i umjerenom vlagom. Idealna temperatura za rast kreće se između 13 i 30 °C, dok prekomjerna hladnoća ili suša mogu negativno utjecati na rodnost, što je česti razlog zašto limunu otpadaju plodovi.

Kada se beru plodovi i zašto limunu otpadaju plodovi?

Prije nego što otkrijemo zašto limunu otpadaju plodovi, prvo ćemo reći malo više o tome kako se uzgaja voćka limuna, te kada i kako se ubiru njihovi plodovi. Tlo na kojem se uzgaja limun treba biti dobro drenirano, blago kiselo do neutralno, bogato organskim tvarima. Uz redovito zalijevanje, biljka zahtijeva i adekvatnu prihranu kako bi osigurala pravilan rast i razvoj plodova. Vrijeme berbe limuna ovisi o sorti i klimatskim uvjetima, no generalno se može reći da limuni dozrijevaju tijekom cijele godine u povoljnim uvjetima. U mediteranskom podneblju, glavna berba obavlja se između listopada i ožujka. Limun može dozrijevati na stablu nekoliko mjeseci, što omogućava postupno branje plodova. Zreli limuni imaju intenzivnu žutu boju, čvrsti su na dodir i lako se odvajaju od grančica. Berba se obavlja ručno kako bi se spriječilo oštećenje ploda i stabla. No, ponekad može doći do opadanja plodova limuna. Zašto limunu otpadaju plodovi ćemo otkriti u sljedećem dijelu članka.

Razlog zašto limunu otpadaju plodovi

Postoji više razloga zašto limunu otpadaju plodovi, opadanje plodova s limuna. Jedno od najčešćih razloga je zbog prirodnog procesa prorjeđivanja plodova. Kao i kod mnogih voćaka, limun prirodno odbacuje dio plodova kako bi osigurao da preostali plodovi dobiju dovoljno hranjivih tvari. Ovaj proces najčešće se događa u fazi ranog razvoja ploda i može se smatrati normalnim. Drugi razlog zašto limunu otpadaju plodovi je zbog nedostatka vode ili zbog prekomjernog zalijevanja. Limun zahtijeva redovito zalijevanje, posebno u suhim periodima. Ako biljka ne dobiva dovoljno vode, plodovi mogu prerano otpadati. S druge strane, prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena, što također uzrokuje opadanje plodova. Sljedeće, napadi insekata poput lisnih uši, crvenog pauka i tripsa mogu oslabiti biljku i izazvati opadanje plodova, dok gljivične bolesti poput fitoftore ili antraknoze mogu uzrokovati truljenje plodova i njihovo opadanje. Isto tako, nagla promjena temperature, mraz, jaki vjetrovi ili dugotrajna suša mogu uzrokovati stres biljci, što dovodi do gubitka plodova. Ujedno, ako limun nosi previše plodova, biljka ih ne može sve održati do pune zrelosti, te dolazi do prirodnog prorjeđivanja.


Tagovi: