Vrijediti ili vrjediti?

Vrijediti ili vrjediti?

U hrvatskom jeziku postoje brojne glasovne skupine koje mnoge govornike zbunjuju. Među njima su i /ije/ i /je/. Neki govornici lako razlikuju kada treba pisati jednu ili drugu skupinu, dok drugima to predstavlja veliku poteškoću. U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/, dok se /je/ piše ako je izgovor sloga kratak.

Međutim, postoje i iznimke. Na primjer, riječ "rječnik" govori se dugo, ali pravilno se piše s /je/.Kod nekih riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/. Primjeri takvih riječi su "bljesak", "cvjetnjak", "smješko" i "snježni".

Postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koje se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/.Razlika u slogu /ije/ ili /je/ može čak značiti i razliku u značenju riječi. Na primjer, kod riječi "slijedeći" i "sljedeći", razlika u slogu označava različite oblike - glagolski prilog i pridjev koji označava koji je na redu.Kada je riječ o glagolu koji znači imati vrijednost, biti na snazi, pravilno je pisati "vrijediti".

Naglašen je dugouzlaznim naglaskom, a pravilno se pišu oblici poput "vrijedim", "vrijediš", "vrijedi", "vrijedimo", "vrijedite" i "vrijedio".Primjeri u kojima se koristi glagol "vrijediti" su: "Vrijedi li još naš dogovor od sinoć?", "Ono što vrijedi, to i traje", "Nije vrijedilo muke, ali što je tu je", "Mi vrijedimo i to znamo" i "Vrijedi spomenuti i mojeg oca, koji mi je uvijek bio podrška".U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol "vrijediti", kao i njegovi oblici. Važno je razlikovati kada treba pisati /ije/ ili /je/ kako bi se izbjegle pogreške u pisanju i razumijevanju značenja riječi.