Što je traheotomija

Što je traheotomija

Što je traheotomija

Traheotomija je postupak u kirurgiji kojim se na dušniku radi otvor rezom na vratu. Taj otvor se naziva traheostoma, a otvor se kirurškim rezom radi u slučajevima kad dolazi do začepljenja dišnih puteva, kada osoba treba dugotrajnu opskrbu kisikom jer ne može normalno disati, u slučajevima paralize kad osoba ne može samostalno disati, te druge neurološke situacije u kojima je došlo do poremećaja u gutanju.

Hitna traheotomija je postupak koji se izvodi kada osoba ima začepljene dišne puteve i prestane disati, pa je potrebno u sklopu hitne intervencije napraviti rez i osloboditi prohodnost dišnih puteva uz pomoć cjevčice. Perkutane traheotomije se rade kada je osobi potrebna dugotrajna pomoć sa disanjem uz mehaničku ventilaciju pomoću aparata.

Ovaj zahvat izvode osobe koje su za takve zahvate stručno obučene, te nije tako jednostavno kako izgleda u filmovima. Dakle, ako niste obučena osoba za takvo nešto radije prepustite da to odradi stručna osoba ako je nekome život u opasnosti zbog začepljenosti dišnih puteva.

Traheotomija uzroci

Do nastanka začepljenosti dišnih puteva i potrebe da se izvodi traheotomija može doći zbog različitih uzroka. Uzrok može biti neko strano tijelo koje je osoba progutala, ali i može doći zbog opeklina uslijed konzumacije vrelih jela i pića, a i uzrok može biti udisanje vrelih para. Povrede na vratu grkljanu ili tkivu oko grkljana su također uzrok začepljenosti.

Infekcija dna usne šupljine koja se razvila zbog zubne infekcije, te proširila na vrat, poznatija kao Ludvigova angina može biti uzrok opstrukcije dišnih puteva. Bolesti poput poliomijelitisa, miastenija gravis, također su uzrok neprohodnosti dišnih puteva, a tumorska izraslina može pritiskati dišne puteve. Alergijske reakcije su poznate po tome da zatvaraju dišne puteve i da nastaju naglo i brzo se razvijaju i da su jako opasne.

Traheotomija je postupak koji trebaju izvesti osobe koje su za to i obučene i znaju kako se to izvodi u hitnim slučajevima, no ako se nađete u situaciji da nekome trebate pomoći nazovite broj za hitne slučajeve i oni će vam reći kako trebate postupiti i kako pomoći osobi dok ne stigne hitna sa liječnicima.

Simptomi koji upućuju da treba traheotomija i komplikacije

Simptomi koji upućuju da je potrebno napraviti kirurški postupak traheotomija su simptomi koji ukazuju da postoji začepljenost u grkljanu, odnosno da je došlo do opstrukcije dišnih puteva. Osoba ima teškoće u disanju pa čak može i prestati disati, usne su poplavile, osoba je blijeda i nemirna, u početku se javlja kašalj koji ne prestaje, a moguće je i ubrzano disanje i ubrzani puls.

Traheotomija nije bezazlen postupak, a ponekad je potreban i trajni oblik ovog postupka naročito ako se radi o tumorskim uzrocima i kada je potrebno ukloniti grkljan u potpunosti. Osim što uz trajnu traheotomiju se mijenja način prehrane, higijene moguće su i komplikacije.

Komplikacije koje se mogu pojaviti su krvarenje, potkožni emfizemi, razne infekcije, oštećenja kože tokom postupka, stenoza kojom nastaju priraslice. Moguće su i alergije, iritacije zbog prisutnosti stranog tijela kanile koja trajno ostaje. Oštećenje glasnica i pluća, te problemi sa gutanjem su također komplikacije koje se mogu javiti naročito kod djece, osoba oslabljenog imuniteta, starijih i pretilih osoba.


Tagovi: