Tosynal – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Tosynal - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Što je Tosynal i za što se koristi?

Tosynal se sastoji od djelatne tvari Prasurgel, što navedeni lijek stavlja u skupinu lijekova koji su poznatiji pod nazivom antitrombocitni lijekovi. Tarombociti ili krvne pločice su malene stanice koje cirkuliraju u našoj krvi. Kada nastane oštećenje na krvnoj žili, trombociti će se nakupiti na mjestu ozljede i pomoći u stvaranju krvnog ugruška ili tromba. Trombociti su neophodni kako bi se spriječilo krvarenje, bilo ono manje ili veće. Kada se ugrušci stvore u otvrdnutoj krvnoj žili, tada oni mogu prekinuti opskrbu krvlju - što može dovesti do srčanog ili moždanog udara i smrti.

Ugrušci u žilama (osobito arterijama) mogu smanjiti redoviti dotok krvi, što također može uzrokovati nestabilnu anginu (jača bol u prsima). Tosynal će spriječiti nakupljanje trombocita i tako smanjiti mogućnost nastanka krvnog ugruška u žilama. Liječnik će propisati lijek onima koji su već doživjeli srčani ili moždani udar, onima koji pate od nestabilne angine i onima koji su liječili začepljene krvne žile. Korištenjem navedenog lijeka smanjuje se mogućnost ponavljanja srčanog ili moždanog udara, kao i smrt.

Navedeni antitrombocitni lijek nije primjeren za: Osobe koje pate od alergije ili preosjetljivosti na bilo koji sastojak navedenog lijeka, osobe koje pate od bolesti koje izazivaju trenutno krvarenje (krvarenje iz želuca ili crijeva), osobe koje su prethodno imale tranzitornu ishemijsku ataku, osove koje trenutno boluju od težih bolesti jetre. Prije nego krenete s propisanim uzimanjem lijeka, liječnik će s vama odraditi informativni razgovor o zdravstvenom stanju i po potrebi izvršiti pregled.

Tosynal primjena i mjere opreza

Lijek će se primjenjivati isključivo za liječenje odraslih pacijenata. Potrebno je obavijestiti vašeg liječnika ako trenutno uzimate, ili ste nedavno uzimali lijekove za liječenje vašeg stanja. Obavezno obavijestite liječnika ako uzimate sljedeće lijekove: Ostale antitrombocitne lijekove, antikoagulanse, nesteroidne lijekove za liječenje bolova ili vrućice. U kombinaciji s Tosynal lijekom, navedeni lijekovi mogu povećati rizik od nastanka krvarenja.

Tijekom terapije navedenim lijekom smijete koristiti samo one lijekove koje vam je odredio liječnik. Lijek se može propisati trudnicama i dojiljama, ali samo onda kada je izvršen informativni razgovor s liječnikom o mogućim koristima i rizicima liječenja. Kako se uzima Tosynal? Točne upute o uzimanju dobit ćete s strane vašeg liječnika ili ljekarnika. Uobičajene doze su: 10 mg dnevno. Liječenje može započeti u obliku jednokratne doze od 60 mg.

Ukoliko osoba ima manje od 60 kg ili je starija od 75 godina, doza će iznositi 5 mg na dan. Može vam se propisati i naknadno uzimanje acetilsalicilatne kiseline (75 - 325 mg dnevno). Lijek se može uzimati uz ili bez hrane. Poželjno je da se doza uzima svaki dan u isto vrijeme kako bi se postiglo najbolje djelovanje. Tablete se ne smiju prethodno usitnjavati niti drobiti. Uzimaju se uz čašu vode. Određenu terapiju nikada ne smijete svojevoljno prilagođavati sebi. Uzimajte lijek onako kako je to odredio liječnik ili ljekarnik.

Tosynal iskustva i liječenje

Osobe koje se liječe Tosynal lijekom navode kako se redovitim kontrolama ustanovilo djelovanje lijeka, te kako se ugrušci ne stvaraju. Iskustva liječenih i onih koji trenutno primjenjuju terapiju su većinom pozitivna. Prilikom liječenja moguće su nuspojave. Posebnu pozornost na nuspojave moraju obratiti osobe koje su prije proživjele moždani udar i osobe koje su patile/pate od krvarenja. Liječnik će vas detaljno uputiti u moguće nuspojave, kao i kako reagirati.

U česte nuspojave ubrajamo: Krvarenje koje nastaje u želucu ili crijevima, krvarenje koje nastaje na mjestu uboda, krvarenje iz nosa, kožni osip, nastanak malenih crvenih modrica na koži, pojava krvi u mokraći, hematomi, anemija, lako stvaranje modrica. Tosynal se dobiva na liječnički recept. Uz liječnički recept, navedeni lijek će se podići u određenoj ljekarni. Cijena za pakiranje 30 x 10 mg iznosi 29,99€ uz doplatu 11,68€.

Kako se čuvaju antitrombocitni lijekovi? Svi lijekovi, neovisno o primjeni moraju se čuvati na sljedeće načine: Podalje od djece, u izvornom pakiranju s njihovom uputom o lijeku. Potrebno je uvijek obratiti pažnju na rok isteka valjanosti kako ne bi konzumirali lijek kojemu je prošao rok. Sve lijekove koje ne koristite ili im je prošao rok valjanosti bi trebali baciti sukladno uputama ljekarnika, ili odvesti u ljekarnu na pravilno zbrinjavanje.


Tagovi: