Što je patronažna služba

Što je patronažna služba

Što je patronažna služba

Patronažna služba pripada preventivnoj grani medicine, s ciljem unapređenja zdravlja. Može biti palijativna ili intenzivna, ovisno o stanju osobe. Ova vrsta zdravstvenih usluga pruža se trudnicama, novorođenčadi, dojiljama, maloj djeci i osobama starijim od 65 godina. Kao primjer dobre prakse u svijetu, uvođenje inovacija pomoglo je postupnom unaprjeđenju ove službe u smislu bolje zdravstvene skrbi i veće edukacije zaposlenika. Unaprijeđeni oblici potpore omogućili su znatno kvalitetniji rad usmjeren na najvažnije potrebe svake obitelji. Liječnici, medicinske sestre i tehničari tijekom svih zakazanih posjeta zbrinjavaju pacijente u njihovim domovima ili u lokalnoj zajednici, kao što su škole, mjesne zajednice i slično. U nekim slučajevima može biti potrebna prisutnost specijaliziranog tima, liječnika koji koriste opremu, uređaje i medicinske instrumente u pacijentovom domu. Patronažna služba pruža pacijentima poseban nadzor nakon liječenja ili procesa oporavka koji može biti trajan ili je privremen. Najvažniji cilj ove vrste zdravstvene djelatnosti je omogućiti svakom pacijentu najbolju zdravstvenu uslugu.

Koliko je važna patronažna služba

Poznato je da je usluga patronažne službe iznimno važna za obitelj. U području zdravstvene djelatnosti koju obavljaju patronažne sestre podrazumijevaju se posjeti trudnicama, novorođenčadi, dojenčadi, s ciljem razvoja zdrave obitelji. Ova usluga podupire rani razvoj djeteta kroz preventivne kućne posjete trudnicama i provedbu skrbi o novorođenčadi od rođenja do otpusta. Značaj ovog oblika zdravstvene zaštite je poticanje svih aspekata vezanih uz zdravlje novorođenčeta i savjetovanje roditelja. Na taj način se pravovremeno prati razvojni put novorođenčeta, njegov rast i vrši imunizacija. Kao što je poznato, patronažna služba prepoznaje sve rizike koji utječu na razvoj i zdravlje djeteta. Istodobno, reagira se u slučajevima loše skrbi za djecu, te ih upućuje socijalnim i drugim službama. Patronažna služba uključuje posjete pacijentima starijim od 65 godina, tijekom kojih se mjeri krvni tlak, daju informacije o zdravom načinu života, važnosti redovitih pregleda i primjeni pravilne terapije. Sukladno lokalnom dogovoru provodi se edukativni rad sa stanovništvom o značaju zdravlja i zdravstvenih pregleda.

Koje preventivne usluge obavlja patronažna služba

Koje pacijente obilazi patronažna služba? Iako najčešće mislimo na dojenčad, starije osobe koje imaju djelomična ili potpuna motorička ograničenja, osobe bilo koje dobi s kroničnim bolestima, tjelesnim ili mentalnim oštećenjima, osobe u postoperativnom razdoblju, teško pokretni pacijenti također mogu dobiti pomoć. Posjeti patronažnih službi uključuju posjete i pacijentima oboljelim od šećerne bolesti, malignih bolesti, bolesti srca i krvnih žila te osobama s invaliditetom. Specifične dužnosti ove službe razlikuju se ovisno o pacijentima kojima se pruža usluga. U kući bolesnika provodi se edukacija članova obitelji o brizi za zdravlje bolesnike, kontrolu glikemije, inhaliranje, previjanje rana, promjena urinarnih katetera, mjerenje krvnog tlaka. Svaki posjet pažljivo se dokumentira kako bi se pratio napredak pacijenta ili propisane terapije. S druge strane, patronažna služba pokriva širok spektar stručnjaka, poput liječnika, patronažnih sestara, fizioterapeuta, medicinskih tehničara itd. Svaki specijalist ima svoje područje kompetencije i dio je tima čiji je glavni cilj donijeti dobrobit i poboljšanje pacijentu.


Tagovi: