Srčane aritmije – uzrok, simptomi, liječenje

Srčane aritmije - uzrok, simptomi, liječenje

Što su srčane aritmije?

Srčane aritmije se mogu opisati kao nepravilni srčani ritmovi koji se pojavljuju kada električni impulsi koji su odgovorni za koordinaciju otkucaja srca ne rade najispravnije. Ovo će uzrokovati prebrze, prespore ili neredovite otkucaje srca. Srčane aritmije mogu dati osjećaj lepršanja ili lupanja srca. No, važno je naglasiti da određene aritmije mogu imati simptome koji su opasni po život. Nepravilnosti kod frekvencije i ritma srca se mogu vidjeti na EKG-u pacijenta. Zašto aritmija može biti opasna?

Ukoliko srce nepravilno radi, ono neće zadovoljiti sve potrebe našeg organizma, i tako ugrožava sebe i dolazi do oštećenja srčanom mišića. Mnogi ljudi će iskusiti osjećaj gdje im srce preskoči jedan otkucaj ili gdje im srce kuca previše, no to je sasvim normalno. Nepravilan srčani ritam je često posljedica konzumiranja alkohola, duhana, kofeina, energetskih pića. Ukoliko često osjetite kako vam srce nepravilno radi, tada bi mogli razmisliti o promjeni životnih navika i zatražiti pregled liječnika. Ignoriranjem aritmije možemo riskirati svoje zdravlje.

Srčane aritmije uzroci i simptomi

Aritmija je česta pojava u današnjem svijetu. Srčana aritmija će se obično pojaviti nakon sužavanja srčanih arterija ili kao postinfekcijsko stanje koje je nastalo kao komplikacija radi neliječenja streptokoka. Stručnjaci navode kako u 10 % slučajeva nema vidljivih uzroka koji donose aritmiju. Mnoga medicinska stanja kao i bolesti mogu biti uzroci aritmije: Srčani udar koji će se dogoditi, ožiljci koji su ostali na srcu radi operacije ili ozljede, promjene u strukturi samog srca, bolest koronarnih arterija, povišeni krvni tlak, dijabetes, nepravilni rad štitnjače, pušenje, povećana konzumacija alkohola ili kofeina, korištenje droga, stres, određeni lijekovi, određeni dodaci prehrani.

Srčane aritmije se mogu prepoznati. Najčešći simptomi srčane aritmije su: Vrtoglavica i napadaji angine pektoris. Aritmija će se očitovati u palpitacijama - osjećaju kako srce lupa, kao i u težim simptomima koji su uzrokovani radi poremećaja krvotoka. Bradikardija i tahikardija (sporiji i brži otkucaj srca) često uzrokuju osjećaj vrtoglavice i gubitak svijesti, a to je osobito opasno jer pacijent može doći u životnu opasnu situaciju. Kada zatražiti liječničku pomoć? Pomoć liječnika je potrebno zatražiti ako osjetite bol u prsima, kratkoću faha, česte vrtoglavice, nesvjesticu.

Srčane aritmije liječenje

Ukoliko osoba ima srčanu aritmiju, liječenje može i isto tako ne mora biti nužno. Srčane aritmije se liječe samo ako one uzrokuju značajne simptome koji donose određene komplikacije. Samo liječenje će ovisiti o uzroku navedenog poremećaja. Lepršanje pretklijetke ili fibrilacija atrija često donosi liječenje beta blokatorima. Radi nepravilnog srčanog ritma može doći do poremećaja u kolanju krvi i raznih turbulencija. Navedeno povećava šanse stvaranja krvnih ugrušaka i zato je potrebno liječenje antikoagulanse. Ako su u pitanju spori otkucaji srca bez uzroka nastanka, tada se ono rješava elektrostimulatorom srca koji će pratiti srčane impulse osobe i po potrebi slati dodatne električne impulse.

Brzi otkucaji srca se mogu liječiti na sljedeće načine: Lijekovima, ablacijom, pacemakerom, ICD - Implantabilni kardioverter defibrilator. U nekim slučajevima, srčane aritmije će se liječiti kirurškim putem. Ukoliko patite od navedenog stanja, morate znati kako vam prirodne metode liječenja isto tako mogu pomoći. Stvorite sljedeće navike: Ne pretjerujte s konzumacijom masne hrane, redovito vježbajte, prestanite pušiti i piti alkohol, smanjite konzumaciju kave, izbjegavajte stres, obratite pažnju na krvni tlak.


Tagovi: