Osječanin ili Osiječanin?

Osječanin ili Osiječanin?

U hrvatskom jeziku, postoji mnogo primjera gdje se dvoji oko pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/. Dok neki govornici lako pišu takve primjere, drugima to predstavlja veliku poteškoću. U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/, a ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina /je/.

Međutim, postoje i iznimke poput riječi ‘rječnik’, koju većina stanovnika izgovara dugo, a pravilno se piše s /je/.Kod nekih riječi, govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/. Primjeri su bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni. Također, postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koje se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/.

Kod nekih primjera, razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi. Primjer je slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).Imenica Osječanin označava stanovnika grada Osijeka.

Iako se grad piše s /ije/, etnici glase: Osječanin i Osječanka. Dakle, pravilno je pisati: Osječanin, Osječanina, Osječaninu, Osječaninom, Osječani, Osječanima.U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica muškog roda Osječanin. Stanovnica Osijeka pravilno se piše Osječanka. Kada se susretnete s ovim primjerima, važno je biti pažljiv i provjeriti pravopis kako bi se izbjegle greške u pisanju.