Lijevati ili ljevati?

Lijevati ili ljevati?

Pisanje glasovnih skupina /ije/ i /je/ može predstavljati poteškoću za mnoge govornike hrvatskog jezika. U pravilu, ako je izgovor sloga dug, piše se /ije/, dok se glasovna skupina /je/ piše ako je izgovor sloga kratak.

Međutim, postoje i iznimke, kao što je riječ "rječnik", koju većina ljudi izgovara dugo, ali se pravilno piše s /je/. Također, postoje riječi kod kojih se govori i dugo i kratko, ali se pišu s glasovnom skupinom /je/, poput "bljesak", "cvjetnjak", "smješko" i "snježni".Postoje i iznimni primjeri, poput blagdana Tijelova, koji se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/. Razlika u slogu /ije/ ili /je/ može čak značiti razliku u značenju riječi, kao što je slučaj kod primjera "slijedeći" (glagolski prilog, glagol slijediti) i "sljedeći" (pridjev u značenju koji je na redu).Kada je riječ o nesvršenom glagolu "lijevati", ispravno je pisati ga s /ije/.

Glagol dolazi od praslavenskog i staroslavenskog "liti". U hrvatskom standardnom jeziku ispravno je pisati: lijevati, lijevam, lijevaš, lijevao, lijevala, lijevali, lijevah, lijevasmo, lijevan, zalijevan, zalijevao, nalijevati, polijevati, izlijevati, itd.

Međutim, postoje riječi koje se odnose na proces lijevanja, a pišu se s glasovnom skupinom /je/, poput "ljevački", "ljevaonica" i "ljevač".U primjerima koji se odnose na lijevanje tekućine, poput "lijevali smo kišnicu u velike bačve" ili "lijevala je kiša već danima i cijelu dolinu uspavala svojim mirom", ispravno je koristiti glagol "lijevati". Kada je riječ o neprekidnom padanju kiše, možemo reći "nije prestajalo lijevati i mislili smo da nikad nećemo izaći iz kuće". Također, možemo reći "lijevali smo vino u bokale kako bismo ga poslužili našim gostima".U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše s /ije/ nesvršeni glagol "lijevati". Međutim, postoje iznimke i razlike u značenju koje treba imati na umu prilikom pisanja riječi s glasovnim skupinama /ije/ i /je/.