Što je kalus

Što je kalus

Što je kalus

Kalus je zadebljanje kože na površini kože te je najčešće mjesto gdje se pojavljuju su stopala. Tijesna obuća koja se nosi cijeli dan može dražiti i nažuljati stopalo, pete, nožne prste, rist te ostale dijelove stopala gdje je obuća tijesna. Cipele sa visokom potpeticom za prednji dio stopala može biti vrlo poguban i opterećenje težine tijela se prenosi upravo na prednji dio stopala što nije prirodan oslonac za cijelo tijelo.

Također se na samom tabanu može napraviti kalus kao zadebljanje kože jer vam je obuća neudobna i noga vam je cijeli dan u toj neudobnoj odjeći. Kako biste spriječili daljnje zadebljanje kože možete si pomoći silikonskim ulošcima ili jastučićima koje možete umetnuti u svoju obuću.

Prilikom odabira obuće pripazite i na materijal od kojeg je napravljena vaša obuća jer umjetni nepropusni materijali izazivaju znojenje stopala, što pogoduje razvoju još neugodnije pojave gljivica koje su zarazne i mogu se proširiti i na druge dijelove tijela ako zaraženim rukama dirate druge dijelove tijela.

Kalus simptomi

Ukoliko primijetite na tabanu slojeve zadebljanja kože to je kalus, a ukoliko izgleda kao oko radi se o kurjem oku. Mrtva koža se najčešće javlja na petama koje ako ih ne njegujemo imaju i prirodnog zadebljanja, a zadebljanje će se pojaviti kod neudobne odjeće ili sintetičkih čarapa koje će cjelodnevnim trenjem stvarati zadebljanje kože koja će postati mrtva koža.

Kalus može biti i nasljedan, ukoliko su vaši roditelji imali s tim problema vrlo vjerojatno ćete i vi imati ako ne posvetite posebnu pažnju svojim stopalima. Uobičajeno je da je zadebljala koža širine i do 2,5 centimetra koju ne treba rezati kao ni kurje oko kako ne bi došlo do infekcije ako zarežete preduboko jer je koža tvrda pa nemate osjećaj koliko je koža slojevita.

Kao simptomi mogu se javiti i pucanja mrtve kože, pa može doći do krvarenja jer su poprečne pukotine doista duboke. Moguće je da ćete na mjestima mrtve kože osjećati i peckanje, a koža će biti uzdignuta, te žućkasto sive boje.

Kalus liječenje

Ukoliko se radi o blažim primjerima kalus možete sami otkloniti plavim kamenom za struganje koji nemojte koristiti za kurje oko, a nikako nemojte rezati niti kalus niti kurje oko. Prethodno bi bilo dobro mrtvu kožu namakati u slanoj vodi kako bi ta tvrda mrtva koža omekšala i prirodnije se odstranila uz pomoć struganja kamenom.

Umjesto kamena možete koristiti i posebne rašpice za odstranjivanje mrtve kože, no ukoliko je zadebljanje toliko slojevito radije odstranjivanje prepustite stručnjaku, pedikeru koji zna kako će tu mrtvu kožu odstraniti bez da dođe do infekcija. No, ukoliko je do krvarenja ili crvenila došlo, odmah se obratite liječniku kako se infekcija ne bi rasplamsala u cijelom tijelu.

Ukoliko bolujete od neke druge kronične bolesti posavjetujte se sa liječnikom kako bi se eliminirala povezanost kronične bolesti i pojave kalusa zadebljane kože. Za njegu kože kreme na bazi nevena ili aloa vere pomaže u obnavljanju kože, te umirivanju upalnih procesa kako biste izbjegli infekcije.


Tagovi: