Kako liječiti išijas

Kako liječiti išijas

Kako liječiti išijas i što je išijas?

Išijas se opisuje kao bol koja je karakteristična za ishijadični živac. Bol prati cijeli živac i pojavljuje se u donjem dijelu leđa, preko kukova ili na glutealnoj regiji, preko cijele noge. Najčešće se prepoznaje prema boli u jednoj nozi. Kako liječiti išijas? Kako bi se navedeni problem mogao tretirati, potrebno je znati uzrok nastanka. Išijas će najčešće nastati kada disk koji je smješten između lumbalnih kralježaka krene pritiskati živac. Disk u normalnom položaju nema doticaja sa živcima, no kod išijasa dolazi do iskliznuća i tlačenja živca. Ishijadični živac se opisuje kao mješoviti živac, što znači da na on daje motornu te osjetu inervaciju.

Kada dođe do njegovog pritiskanja dolazi do motornih i osjetnih ispada, što se najčešće osjeća prema mišićnim slabostima, bolovima i utrnulosti. Zašto je tako osjetljiv? Riječ je o najdebljem živcu u našem tijelu, i sam je građe od 5 manjih živaca koji se spuštaju prema nogama. Kako liječiti išijas je često pitanje, osobito za ljude koji osjete čestu bol i utrnulost. Iako sama bol može biti veoma jaka i teška, u većini slučajeva ona se da tretirati i prolazi za par tjedana. Teži oblici mogu tražiti operaciju kako bi se uklonio pritisak. Bol je najbolje izbjegavati tako da se ne rade pokreti koji ju uzrokuju, no ponekad je to nemoguće.

Kako liječiti išijas i što ga uzrokuje?

Najčešći uzrok za išijas je svakako povećana fizička aktivnost, no ponekad je jednostavno nemoguće dijagnosticirati sami uzrok nastanka. Mogući uzroci također mogu biti i kompresija kao i upalni procesi. Kompresija može nastati radi prolapsa u intervertebralnom disku i tada dolazi do stegnuća živca. Živac se također može oštetiti i radi ozljede poput frakture, tumora ili proširenja arterije. Prolaps intervertebralnog diska nastaje najčešće u srednjoj životnoj dobi i to radi težeg fizičkog posla. Ponekad išijas nastaje i radi infekcija, trovanja, kronične bolesti.

Kako liječiti išijas i tko pripada u rizičnu skupinu? Osobe koje pate od dijabetesa mogu razviti išijas radi povećane razine šećera koji oštećuje živce u tijelu. Koji su simptomi išijasa? Išijas se najčešće prepoznaje po; Boli koja će putovati iz donjeg dijela leđa preko stražnjice u stopalo, osjećaju žarenja u nozi, utrnulost i slanost noge, bolovi koji nastaju prilikom sjedenja ili hodanja, bol koja utječe na san, bol koja uzrokuje manjak kontrole nad crijevima. Kako liječiti išijas je svakako pitanje koje valja postaviti liječniku, stoga ako sumnjate na išijas važno je potražiti što prije stručnu medicinsku pomoć.

Kako liječiti išijas i može li se on spriječiti?

Prije bilo kakve terapije važno je uz pomoć dijagnoze otkriti uzrok nastanka išijasa. Uzrok nastanka potrebno je utvrditi kako bi se odredila što bolja terapija. Kako liječiti išijas? Konzervativne metode najčešće pomažu i one su zapravo spoj više metoda. Kod blažih slučajeva savjetuje se mirovanje od nekoliko dana i postepeno vraćanje fizičkim aktivnostima. Topli i hladni oblozi također pomažu kako bi se smanjio intenzitet bolova. Ako bolovi ne prolaze, tada će liječnik odrediti sljedeće terapije; lijekovi protiv bolova, lijekovi za opuštanje mišića, analgetike, antidepresive. Kako liječiti išijas? Uz navedene metode ponekad se preporučuje i fizikalna terapija kako bi se smanjili i minimalizirali bolovi. Liječenje je individualno, ovisno o simptomima i uzrocima nastanka.

Osoba s išijasom često odlazi na rehabilitacijski program kako bi se spriječile naknadne ozljede. Kada postoji uznapredovala mišićna slabost i kada ne postoji kontrola nad mjehurom tada se vrši operacija (dekompresija živca). Može li se priječiti nastanak išijasa? Kako vaš disk ne bi imao preveliki pritisak i kako ne bi došlo do kompresije živaca, poželjno je da slijedite sljedeće; nemojte nositi tešku torbu na jednom ramenu, nemojte savijati leđa kako bi podigli predmet nego čučnite, sjedite s uspravnim leđima, nosite udobnu obuću, spavajte na udobnom madracu, održavajte zdravu tjelesnu kilažu, redovito vježbajte.


Tagovi: