Članski ili ćlanski?

Članski ili ćlanski?

U hrvatskom jeziku često se pojavljuju dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/. Jedna od takvih dvojbi je i između riječi članski i ćlanski. Ovdje je riječ o pridjevu koji se odnosi na nešto što se tiče članova ili članstva.

Pravilno se piše članski, a naglašen je dugosilaznim naglaskom.Pridjevi su riječi koje se dodaju uz imenice i izražavaju njihova svojstva i osobine. U ovom slučaju, pridjev članski odnosi se na nešto što se tiče članova ili članstva. To može biti članska iskaznica, članski popust ili članska prednost.Dugo a naglašeno "a" u riječi članski označava da se radi o dugom naglasku. Dugog i kratkog naglaska u hrvatskom jeziku ima šest.

Naglasak označava naglašenost riječi u izgovoru i ima veliku ulogu u hrvatskom jeziku. Naglasak se označava znakom koji se naziva akcent.Dvojba između č i ć u hrvatskom jeziku veoma je česta i mnogi se često pitaju kako se pravilno piše. Pravilno se piše članski, a ne ćlanski.

Riječi u kojima se pojavljuju ova dva glasa razlikuju se u izgovoru, stoga je važno naučiti razlikovati ih.U hrvatskom jeziku postoje mnoge riječi koje se pišu s glasovima č i ć. Primjerice, riječi kao što su čaša, čovjek, čekati, čuti pišu se s glasom č, dok se riječi kao što su ćelija, ćup, ćirilica, ćemo pišu s glasom ć.Ukratko, pravilno se piše članski, a ne ćlanski. Naglašen je dugosilaznim naglaskom. Dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/ su česte u hrvatskom jeziku, stoga je važno naučiti razlikovati ova dva glasa. Naglasak ima veliku ulogu u hrvatskom jeziku i označava naglašenost riječi u izgovoru.