Cijev ili cjev?

Cijev ili cjev?

Jedna od čestih dvojbi u hrvatskom jeziku je pisanje glasovnih skupina /ije/ i /je/. Dok neki govornici nemaju problema s tim, drugi se muče oko toga kako pravilno napisati određene riječi.

U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/, a ako je izgovor kratak, piše se glasovna skupina /je/. Međutim, postoje određene iznimke i situacije u kojima se pravila ne primjenjuju.Primjerice, riječ "rječnik" se izgovara dugim slogom, ali se pravilno piše s /je/. Kod nekih riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/.

Postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koje se piše s dugim slogom /ije/ iz tradicijskih razloga.Imenica "cijev" označava izduženi šuplji predmet kružna presjeka, kroz koji se što provodi, obično nesavitljiv i s otvorom na jednoj ili objema stranama. Dolazi od praslavenske riječi "cěvь", odnosno "cěva".

Izgovor sloga je dug, pa je stoga pravilno pisati "cijev", "cijevi", "cijevima".Primjeri korištenja ove riječi su brojni, od zamjene svih cijevi u stanu do promatranja kroz malenu cijev pronađenu u dvorištu. Kada su cijevi obojane, mogu izgledati ljepše i uklopiti se s namještajem, ali ako pukne neka cijev, može doći do poplave cijelog stana.U zaključku, pravilno se piše imenica ženskog roda "cijev" s dugim slogom, dok se umanjenica piše kao "cjevčica", a imenica "cjevovod" ne mijenja svoje pisanje. Važno je poznavati pravila hrvatskog jezika kako bi se pravilno pisale riječi i uspješno izbjegle pogreške u pisanju.