Božje ili božije?

Božje ili božije?

U hrvatskom jeziku, pisanje glasovnih skupina /ije/ i /je/ predstavlja često pitanje, koje je nekima vrlo jednostavno, dok drugima predstavlja pravu muku. U pravilu, ako je izgovor sloga dug, piše se /ije/, primjeri su bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr.

Ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina /je/, primjeri su čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr. Međutim, postoje iznimke poput riječi 'rječnik', koju većina stanovnika izgovara dugo, a pravilno se piše oblik s /je/: rječnik. Također, postoje riječi kod kojih se govori i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/: bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.Postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koje se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/.

Kod nekih primjera razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi. Primjer za to je riječ "slijedeći", koja je glagolski prilog, dok je "sljedeći" pridjev u značenju koji je na redu.Kada je riječ o pridjevu koji dolazi od imenice "bog", pravilno se piše božji, božja, božje, božjim, božjih.

Pridjev označava ono što pripada bogu ili se odnosi na boga. Primjeri u kojima se koristi ovaj pridjev su: "Učiš cijeli božji dan", "Pokušava zapamtiti Božje zapovijedi", "On je bio dobar, plemenit i pošten – božji čovjek", "Od danas si dijete Božje" i "On je bio božji čovjek i tako je živio cijeli svoj život".U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše pridjev božje, božja, božji, božjim, božjih. Važno je poznavati pravila pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/, ali također treba imati na umu da postoje iznimke koje se moraju naučiti napamet. Važno je stoga redovito čitati i pisati kako bi se izbjegle greške i usvojila pravila pravilnog pisanja.