Athyrazol – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Athyrazol - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Athyrazol je lijek za hipertireozu u gravesovu bolest

Preaktivna štitnjača se danas može kontrolirati pravilno doziranim liječenjem. Athyrazol je lijek za hipertireozu i Gravesovu bolest (gušavost), a lijek se dobiva isključivo na recept i dozu određuje isključivo liječnik. Osim u liječenju navedenih stanja koje je obično dugotrajno, 1 - 2 godine ili duže, ovaj lijek se daje i tijekom priprema bolesnika za operaciju štitnjače, kao dopuna terapiji radioaktivnim jodom, kod radioloških pretraga kontrastnim jodom ili kao prevencija latentne hipertireoze kod odraslih ili kod djece.

Athyrazol prije operacija treba početi davati pacijentu 3 - 4 tjedna prije samog zahvata. Lijek se uzima oralno, a ukupna dnevna količina lijeka je razdijeljena u tri jednake doze koje je poželjno uzimati uvijek u isto vrijeme. Obzirom da hrana može utjecati na djelovanje lijeka, treba ga uzimati uvijek uz jelo ili uvijek natašte (na prazan želudac), svakih osam sati. Djeci i adolescentima od 3 - 17 godina doza se prilagođava prema dobi i tjelesnoj težini.

Athyrazol vrlo rijetko izaziva nuspojave

Klinička ispitivanja pokazuju da nuspojava na ovaj lijek pojavljuju kod oko 3% bolesnika. Dakle, athyrazol vrlo rijetko izaziva nuspojave koje obično nestaju prilagođavanjem propisane doze lijeka. Obično se pojavi blaži kožni osip, urtikarija, svrbež, neuritis, pigmentacija kože, žutica, artralgije, glavobolja, opadanje kose, vrtoglavice, gubitak okusa, povraćanje, mialgija, parestezija, oticanja (edemi). Ako se pojavi agranulocitoza, leukopenija, aplastična anemija, trombocitopenija, hepatitis, ili teži dermatitis sa ljuštenjem kože, prestanite uzimati lijek i javite se odmah svom liječniku.

Pacijentima sa oštećenom jetrom i bubrezima doza lijeka athyrazol se prilagođava njihovom stanju. Trudnicama se ako im je lijek potreban daj najniža moguća doza, majke koje doje ovaj lijek ne smiju uzimati. Naravno, osobe koje su alergične na bilo koji sastojak ovog lijeka ga ni ne smiju uzimati. Ako istovremeno uz ovaj lijek uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi, antikoagulanse (kumarin, heparin), oni će pojačati djelovanje ovog lijeka jer se on ponaša kao antivitamin K, pa to trebate reći svom liječniku.

Athyrazol i kontraindikacije za njegovo uzimanje

Nijedan lijek nije baš za svakoga i svaki lijek ima i neke kontraindikacije. Athyrazol i kontraindikacije za njegovo uzimanje se svode na tri do četiri stanja, a to su hipotireoza (smanjena funkcija štitnjače), dojenje, preosjetljivost na tiamazol, no, ne preporučuje se davati lijek djeci mlađoj od dvije godine, trudnice i uz najmanje doze treba pratiti, kao i novorođenčad majki koje su ovaj lijek uzimali za vrijeme trudnoće, jer nema dovoljno podataka o utjecaju lijeka na embrij.

Mnogi okrivljuju athyrazol za malformacije kod takve novorođenčadi, ali to još nije dovoljno istraženo. Žene u reproduktivnoj fazi života tijekom liječenja moraju koristiti učinkovitu kontracepciju. U slučaju predoziranja ovim lijekom bolesnicima se daje u ponovljenim dozama aktivni ugljen, a ponekada se pristupa i ispiranju želuca. Ako imate već dijagnosticirane hematološke poremećaje, ozbiljno oštećenje jetre ili akutni pankreatitis također ne smijete uzimati ovaj lijek. Nije dovoljno ispitano djelovanje lijeka na populaciji starijoj od 65 godina života.


Tagovi: