Zašto menstruacija kasni

Što je menstruacija i zašto menstruacija kasni?
Menstruacija je prirodni biološki proces koji se javlja kod žena reproduktivne dobi. Redoviti menstrualni ciklus pokazatelj je zdravlja reproduktivnog sustava, ali ponekad dolazi do kašnjenja menstruacije, što može izazvati zabrinutost kod brojnih djevojaka i žena. Razlog zašto menstruacija kasni može biti zbog razno raznih razloga, od hormonalnih promjena do stresa i određenih medicinskih stanja. U ovom članku će se detaljno objasniti što je menstruacija, kako izgleda menstrualni ciklus te koji su razlozi zbog čega može doći do kašnjenja menstruacije. Menstruacija je proces pri kojem dolazi do odbacivanja unutarnje sluznice maternice (endometrija) ako nije došlo do oplodnje. Menstrualno krvarenje obuhvaća krv i tkivo iz maternice, a prosječno traje od tri do sedam dana. Većina žena dobije prvu menstruaciju između 11. i 14. godine, a ona traje do menopauze, koja se obično događa između 45. i 55. godine života. Zašto menstruacija kasni može biti uzrokovana raznim uzročnicima, o čemu više slijedi u nastavku.
Kako funkcionira menstrualni ciklus i zašto menstruacija kasni?
Prije nego što otkrijemo zašto menstruacija kasni, ponajprije ćemo pojasniti kako izgleda i funkcionira menstrualni ciklus. Menstrualni ciklus obuhvaća nekoliko faza i obično traje između 21 i 35 dana, s prosjekom od 28 dana. Ciklus se dijeli u 4 faze, a to su menstrualna faza i folikularna faza, te ovulacija i na kraju lutealna faza. Prvo nastupa menstrualna faza (1. -5. dan), a to je faza koja nastupa ako nije došlo do oplodnje. Tada razina hormona opada, a sluznica maternice se ljušti, što uzrokuje menstrualno krvarenje. Sljedeća faza je folikularna faza (1. -13. dan). Tijekom ove faze, hipofiza počinje lučiti hormon koji stimulira rast folikula u jajnicima. Jedan od tih folikula postaje dominantan i oslobađa jajnu stanicu. Nakon folikularne faze nastupa ovulacija (14. dan). U ovoj fazi, dominantni folikul puca i oslobađa zrelu jajnu stanicu koja je spremna za oplodnju. Ciklus završava s lutealnom fazom (15. -28. dan). Kod ove faze, tijelo proizvodi progesteron koji priprema maternicu za moguću trudnoću. Ako se oplodnja ne dogodi, razina progesterona opada, a ciklus započinje ispočetka. No, ponekad može doći do kašnjenja menstruacije, a razlog zašto menstruacija kasni možete doznati u sljedećem odlomku.
Razlog zašto menstruacija kasni
Kašnjenje menstruacije nije nužno znak ozbiljnog zdravstvenog problema, ali može biti pokazatelj određenih promjena u tijelu. Jedan od najčešćih razloga zašto menstruacija kasni je radi trudnoće. Ako ste spolno aktivni i menstruacija kasni, trebali biste napraviti test na trudnoću. Jedno od ranih simptoma trudnoće su mučnina, umor i osjetljivost dojki. Ako ste u zadnje vrijeme pod velikim pritiskom i stresom, može doći do kašnjenja menstruacije. Stres može značajno utjecati na menstrualni ciklus, jer povećava razinu kortizola, hormona stresa, koji može omesti ravnotežu reproduktivnih hormona. Dugotrajni stres može dovesti do nepravilnosti u ciklusu ili čak potpunog izostanka menstruacije. Poremećaji hormona, poput sindroma policističnih jajnika (PCOS), mogu uzrokovati neredovite ili izostale menstruacije. PCOS je stanje kod kojeg jajnici proizvode više androgena nego što je normalno, što može dovesti do neredovitih ciklusa. Također, problemi sa štitnjačom, kao što su hipotireoza ili hipertireoza, mogu utjecati na menstrualni ciklus. Hipotireoza može dovesti do dužih i obilnijih menstruacija, dok hipertireoza može uzrokovati neredovite cikluse ili izostanak menstruacije. Naglo mršavljenje ili debljanje može utjecati na menstrualni ciklus. Ekstremne dijete, nedovoljna prehrana i niska razina tjelesne masti mogu spriječiti ovulaciju i izazvati kašnjenje menstruacije. Isto tako, ontenzivno vježbanje, posebno kod sportašica, može izazvati poremećaj menstrualnog ciklusa, a to se događa zbog smanjene proizvodnje estrogena i drugih hormona koji reguliraju menstruaciju. Dodatni razlog zašto menstruacija kasni može biti zbog kontracepcijskih pilula ili spirala. Određene bolesti poput dijabetesa, celijakije i autoimunih poremećaja mogu utjecati na menstrualni ciklus. Ujedno, određeni lijekovi, poput antidepresiva, antipsihotika i lijekova za krvni tlak, mogu utjecati na menstrualni ciklus i uzrokovati kašnjenje menstruacije.
Tagovi: