Što je virilizacija

Što je virilizacija

Što je virilizacija i zašto nastaje?

Virilizacija je stanje kada žene razvijaju muške karakteristike. Do navedenog stanja dolazi radi pretjerane proizvodnje androgena u nadbubrežnim žlijezdama žena. Zašto nastaje? Virilizacija je često uzrokovana prekomjernom proizvodnjom androgena - posljedica je povećanje nadbubrežne žlijezde, nastanak tumora jajnika ili povećanog stvaranja hormona u jajnicima. Simptomi mogu uključivati pretjeranu dlakavost na licu i tijelu žene, pojava ćelavosti, razvoj akni, dublji glas, povećana mišićna masa, veći seksualni nagon.

Sve navedene promjene će olakšati liječnicima da prepoznaju navedeno stanje i da uz pomoć određenih testova utvrde moguće uzroke nastanka. Stanje će se povući onda kada se ukloni nadbubrežna žlijezda sa tumorom, iako i određeni lijekovi mogu smanjiti proizvodnju muških hormona. Najčešći uzrok same virilizacije je povećanje dijelova kore koja se nalazi na nadbubrežnim žlijezdama. Ovo povećanje dovodi do povećanje proizvodnje hormona - adrenalne hiperplazije. Stanje može u potpunosti utjecati na ženski izgled, što znači da žena doživljava psihičke, a ponajviše fizičke promjene. Dolazi do smanjenja masnih naslaga na područjima oko zdjelice, mišićna masa se povećava, dojke se smanjuju, kosa opada, raste libido.

Virilizacija uzroci i simptomi

Najčešći uzroci virilizacije su: Tumor na nadbubrežnoj žlijezdi (karcinom, adenom), karcinom koji nastaje izvan nadbubrežne žlijezde i proizvodi adrenalne androgene, povećane količine injekcija ili androgenih tableta koje služe za povećanje mase, abnormalnost proteina u nadbubrežnim žlijezdama. Karcinom koji nastaje izvan nadbubrežnih žlijezdi je često znak tumora jajnika. Jajnici će se povećati radi određenih cista te može doći do virilizacije - iako su takvi slučajevi nešto blažeg oblika. Kako žena stari, moguća je pojava prekomjerne aktivnosti lučenja androgena iz jajnika.

Abnormalnost samih enzima u nadbubrežnim žlijezdama se najčešće dijagnosticira u ranom djetinjstvu ili adolescenciji. Da li virilizacija uzrokuje simptome? Sami simptomi će prvenstveno ovisiti o spolu te starosti žene. Simptomi mogu biti sljedeći: Pretjerana dlakavost na licu te tijelu, opadanje kose i ćelavost, nastanak akni, povećanje mišićne mase, povećani nagon za seksom. Dolazi do smanjenja maternice, povećanja klitorisa, smanjenja grudi, izostanak menstruacije. Virilizacija se može pojaviti i kod muškaraca, no u tom slučaju pacijent će doživjeti potisnutu funkciju testisa i muškarac će postati neplodan.

Virilizacija dijagnosticiranje i liječenje

Osim razgovora s liječnikom, dijagnoza će se postaviti i uz mjerenje androgena u krvi osobe. Kombinacija samih tjelesnih promjena će omogućiti liječnicima bolji uvid u prepoznavanje stanja. Ukoliko mjerenja pokazuju da su androgeni u krvi viši nego inače, tada je problem u spolnim organima ili nadbubrežnim žlijezdama. Kada se ustanovi da je problem u hiperplaziji nadbubrežne žlijezde, tada liječnik može odrediti davanje terapije ili lijeka deksametazona koji će spriječiti pretjeranu proizvodnju androgena u nadbubrežnim žlijezdama.

Lijek neće djelovati uspješno ukoliko postoji adenom ili karcinom. Virilizacija se također može dijagnosticirati uz pomoć CT-a ili MRI-a. Kako se liječi virilizacija? Ona se može uklonit kirurškim putem ili glukokortikoidima. Karcinomi te adenomi koji su zaslužni za proizvodnju androgena će se odstraniti kirurškim putem, što znači da se uklanja sama nadbubrežna žlijezda koja sadrži tumore. Kod hiperplazije, male količine kortikosteroida mogu smanjiti proizvodnju androgena u nadbubrežnim žlijezdama. Liječenje će se odrediti tek onda kada se utvrdi uzrok nastanka navedenog stanja i kada se ustanove simptomi.


Tagovi: