Što je tipizacija tkiva

Što je tipizacija tkiva

Što je tipizacija tkiva i zašto se testirati?

Tipizacija tkiva ili HLA tipizacija je pojam koji se odnosi na testiranje antitijela u krvi kako bi se pronašli određeni leukocitni antigeni. Riječ je o posebnim markerima na stanicama koji se nasljeđuju od roditelja, a pomažu tijelu da identificira strana tijela i da štite imunitet osobe. Zašto je potrebno testiranje? Tipizacija tkiva će se najčešće provesti kada je potrebno pronaći odgovarajućeg donora ili primatelja organa, koštane srži. Uz pomoć testiranja otkrivaju se antigeni koji mogu i ne moraju ugroziti uspjeh same transplantacije.

Ponekad se može dogoditi da osoba koja ima potrebu za određenim organom odbaci donirani organ, a sve radi nepodudaranja antitijela. Osim navedenog, navedena pretraga može pomoći u otkrivanju oboljenja i drugih stanja: Dijabetes tipa 1, reumatoidni artritis, multipla skleroza, celijakija, autoimuni hepatitis, neotpornost na HIV, narkolepsija ili mogućnost pobačaja u ranom stadiju. Nekada se navedena pretraga koristila i za forenzičku identifikaciju, isto kao i za testiranje mogućeg roditeljstva.

Kako izgleda tipizacija tkiva?

Prvo je potrebno uzeti uzorak krvi osobe koja će se testirati. Krv se uzima na sasvim bezbolan te uobičajen način iz vene. Može se uzimati i bukalni bris osobe - bris koji se izvodi pomoću štapića na unutarnjoj strani obraza. Tipizacija tkiva u svrhu traženja kompatibilnog donora zahtjeva uspoređivanje gena, antigena dviju osoba. Što je veće podudaranje HLA slike, to je veća vjerojatnost da će transplantacija biti uspješna i bez kasnijih komplikacija. Važno je naglasiti kako HLA tip tkiva nema veze s krvnom grupom osobe, iako je nasljedno.

Riječ je o potpuno različitim sustavima koji se nalaze unutar krvi osobe. Da li tipizacija tkiva zahtjeva posebne pripreme? Za navedenu pretragu nisu potrebne posebne pripreme. Tijekom krvnih pretraga i pretraga brisom, rezultati će pokazati podudarnost, kao i koliko je osoba sklona određenim oboljenjima ili stanjima. Da li navedeno testiranje moraju proći sve osobe koje mogu biti potencijalni donor? Odgovor je da. Što je podudarnost veća, to je određena osoba bolji kandidat za doniranje organa ili koštane srži.

Gdje se radi tipizacija tkiva?

Navedena pretraga se vrši u odjelu za tipizaciju tkiva. Iako se na samu pretragu podudarnosti ne treba čekati dugo, sami nalazi će tražiti određeno vrijeme. Da li se tipizacija tkiva može obaviti privatno? Određene klinike i poliklinike mogu vršiti navedenu pretragu, cijena se kreće od 60 do 67€. Informacije o navedenom postupku uvijek možete dobiti od stručnjaka. Da li se tipizacija tkiva uvijek vrši na isti način? Da. Potrebno je uzeti krv i bukalni bris koji se šalju na analizu. Uz pomoću krvi i briseva dobiva se uvid u kompatibilnost parova za transplantaciju, što znači da se uspoređuju geni i antigeni različitih osoba (donora i primatelja).

Što je podudarnost HLA slike bolja, to je veća vjerojatnost da će sama transplantacija biti uspješna i da će donor biti uspješan darivatelj. Da li navedeno testiranje može biti netočno? Ponekad se može dogoditi da će osoba koja zaprima organ ili koštanu srž odbaciti donaciju, no riječ je o iznimno rijetkim slučajevima radi unaprijed uspješno odrađenog testiranja. U slučaju da osoba odbaci donaciju, traži se drugi donor koji ima veći broj podudaranja. Važno je znati da se transplantacije vrše samo onda kada je podudarnost potpuna.


Tagovi: