Stopalo i periferna cirkulacija

Stopalo i periferna cirkulacija

Dolaskom proljeća i toplijih dana rješavamo se “teške” odjeće i obuće i zapravo jedva čekamo kad ćemo obuti otvorenije modele cipela kako bismo oslobodili stopala. Naime, u svakodnevnoj brizi za zdravlje, najčešće je ovaj dio tijela nepravedno zapostavljen. Neprikladna i neudobna obuća, predugo hodanje ili stajanje navečer rezultiraju bolnim i otečenim stopalima. Osobe koje već od prije imaju probleme sa cirkulacijom, prekomjernom tjelesnom težinom, dijabetesom ili imaju reumatološku bolest dobro znaju da bol vezana za stopala ne samo da otežava kretanje nego i utječe na raspoloženje.

Anatomska uloga stopala

Stopalo je dio tijela koji nam osigurava oslonac i najneposredniji kontakt s tlom, te održava tjelesnu ravnotežu. Ono nam omogućuje kretanje (hod) koji je u osnovi ljudske prirode i ujedno preduvjet očuvanja zdravlja. Pri kretanju stopalo se maksimalno prilagođuje površini i balansira našu težinu (osobe s prekomjernom tjelesnom težinom dodatno opterećuju stopala). Hodanje kao najprihvatljiviji dio tjelesne aktivnosti za širu populaciju ubraja se u aerobne vježbe koje posebno pogoduju srčanom i dišnom sustavu te metabolizmu masti i pojačanoj potrošnji kalorija. Posebno je pogodno za starije osobe i one koje dugo nisu vježbale, a poželjno je svakodnevno hodati od pola sata do sat vremena. Statistike pokazuju da se 98% ljudi rađa sa zdravim stopalima, dok u odrasloj dobi 50% ima neke zdravstvene probleme.

Na stopalu se pored koštanog tkiva, zglobova i veziva te kože, nalaze i završeci arterija, vena i živaca. Stopalo je i središte živčanih refleksa.

Zašto nam je stopalo toliko važno?

Stopalo je, poput uha ili dlana, mikro karta svih organa ili dijelova tijela koji često nepravedno zapostavljamo. Zbog svoje posebnosti, stopalo treba promatrati kao cjelinu pa ga nazivaju i “gaženo čudo”. Zašto? U danu ono napravi 10 000 koraka, a u prosječnom životu četiri puta obiđe zemlju oko ekvatora. Stopalo ima 26 kostiju, 34 zgloba, 107 ligamenata i 21 mišić. Zbog toga, kao iznimno osjetljiv dio čovjekova tijela, stopalo zaslužuje status posebnog organa. U nekim zemljama, primjerice u Americi, postoje registrirani liječnici, specijalisti samo za stopalo.

Još je Sokrat rekao “Kad te stopalo boli, sve te boli! ”
I u narodu stoji izreka za neraspoloženu osobu koja je u problemima da ga “žulja cipela”.

Žene imaju četiri puta više problema sa stopalima nego muškarci. Najčešći uzroci su neprestana mehanička opterećenja, nošenje visokih potpetica i uske pomodne obuće. Deformacije mogu nastati i kao posljedica ozljeda, pretjerane težine, bolesti koje pogađaju koštano-zglobni sustav (reumatoidni artritis, giht, šećerna bolest).

Stopalo nam osigurava povratak krvi u srce (preko venskih žila). Ono je zajedno s dlanovima mjesto s najviše tzv. arterio venskih anastomoza (žile koje izravno povezuju arterije i vene), stoga već na prvi pogled na stopalu možemo uočiti promjene u poremećaju cirkulacije:

  • popucale kapilare (u organizmu ima oko 40 milijuna kapilara)
  • proširene vene (varikozitete) – dolazi do zastoja venske krvi zbog promjena na zaliscima pa su takve vene sklone trombozi – nastanku ugrušaka.
  • Izgled kože na stopalu znak je dobre ili loše cirkulacije (jer je jedna od funkcija cirkulacije prehrana tkiva kože). Najčešće se pojavljuju:
  • promjene u boji kože (lividitet), koža je plavo-svijetloljubičasta (npr. u odmaklom stadiju dijabetesa)
  • odsustvo pulsa na a. dorzalis pedis
  • otok i crvenilo stopala uz osjećaj boli
  • deformacije noktiju (promjene boje, oblika i strukture nokta) koje ujedno mogu biti znak gljivičnih promjena (onychomycoza) posebno ako je ploča nokta zadebljala, žuta i neravna, što često označavamo kao drvenast nokat). Promjene izgleda, boje i strukture nokta mogu upućivati na metaboličke poremećaje primjerice deficit cinka ili željeza, te C i B vitamina u organizmu
  • na stopalu možemo uočiti deformitete zglobova prstiju, pa prsti izgledaju iskrivljeno. Oni mogu biti toliko izraženi da narušavaju anatomski oblik stopala. Npr. palac može “najahati na susjedni prst” (hallux valgus)
  • svod stopala može biti ravan – “dus taban”, a koža tabana zadebljala i popucana.
  • koža na tabanima može biti žuta i zadebljala što može upozoravati na: lošu probavu, probleme sa želucem, poremećaje u izmjeni tvari u organizmu, nedostatak vitamina i minerala. Otvrdnuta koža na području refleksne zone pojedinog organa može biti znak da nešto nije u redu sa tim organom (oboljeli organ se na ovaj način sam brani od povećanog refleksnog djelovanja kod hodanja). Pojačana vlažnost stopala može upozoravati na promjene u živčanoj stimulaciji ili hormonski poremećaj, ako isključimo nošenje obuće i čarapa od umjetnih materijala pa se stopalo dodatno “potpari”.

Sindrom teških nogu koji je češći u žena nego u muškaraca (svaka druga žena i svaki peti muškarac) najčešće je znak proširenih vena i slabosti venske cirkulacije.

Vene, za razliku od arterija, prenose krv iz periferije natrag u srce, a imaju loše razvijenu mišićnu stijenku i slabiji tlak. Stoga vene imaju zaliske koji sprečavaju vraćanje krvi prema dolje (sila teža). Ako se venski zalisci oštete poremeti se protok krvi koja se zadržava u donjim dijelovima vena i one se proširuju.

Proširene vene najčešće su genetski uvjetovane, ali potencirane prije svega dugim stajanjem.

Simptomi su najčešće: otečene, bolne i umorne noge, a mogu biti praćene svrbežom ili peckanjem, odnosno upalom kože koja podsjeća na ekcem. Ako se ovi simptomi pojačavaju tijekom dana, svakako treba misliti na početak “popuštanja” venske cirkulacije i nastanak proširenih vena.

Prekomjerna tjelesna težina zbog nakupljanja masnog tkiva otežava protok krvi u venama, pa se one proširuju, a uz to opterećuju cjelokupnu cirkulaciju pa i samo srce kao pumpu.

Prema TKM-u (tradicionalnoj kineskoj medicini) stopala su važna i stoga što u predjelu prstiju stopala polazi ili završava 6 od ukupno 12 parnih meridijana tijela: jetra, slezena sa gušteračom (prema TKM-u to je jedan organ), želudac, žučni mjehur, bubrezi i mokraćni mjehur. Među njima su dva najvažnija organa detoksikacije: jetra i bubrezi. Naime, vrhovi prstiju ruku i nogu (točke pri bazi noktiju s obje strane), točke su u kojima polaze ili završavaju glavni meridijani). Preko njih olakšavamo prijelaz yina u yang (dva aspekta vitalne energije) i obratno. Znači ubrzavamo protok energije (a cirkulacija je prema TKM-u vezana za protok energije. Dovoljno je noktom blago kružno stimulirati jednu točku od dvije do tri minute i postupak ponoviti još od dva do tri puta na dan.

Akupresurom (stimulacijom akupunkturnih točaka) možemo: ublažiti bolove, povećati energiju u tom organu i pripadajućem meridijanu i time potaknuti njihov rad, ubrzati cirkulaciju, reducirati stres, smanjiti grč (spazam) mišića te opustiti i relaksirati cijeli organizam. Stopalo je važno i stoga što preko njega refleksnom masažom ili akupresurnom stimulacijom, uz upotrebu eteričnih ulja možemo potaknuti cjelokupni metabolizam i tako pomoći u postizanju željene tjelesne težine. Refleksna masaža stopala koristi se i kod bolnih stanja u organizmu koja se smiruju masiranjem živčanih završetaka na stopalima.

Kako si još pomoći?

Za stimulaciju cirkulacije savjetuju se kupke tuširanjem toplo-hladno, elevacija nogu i stopala (barem pola sata držati noge u položaju iznad razine glave), unos dovoljne količine magnezija, kalcija, C i F vitamina koji imaju povoljan učinak na elasticitet krvnih žila i pomažu u regulaciji središnje i periferne cirkulacije.

Isto tako se savjetuje pravilan izbor obuće najbolje od prirodnih materijala. Mogu se upotrebljavati i ulošci za obuću i to anatomski ili ortopedski (koji se prema računalnom izračunu i analizi svoda stopala mogu izraditi po mjeri), zatim čarape od prirodnih materijala i nadasve pravilno održavanje higijene stopala, podrezivanje noktiju ravno i pedikura kod problematičnih izobličenih noktiju, kurjih očiju ili drugih problema koje ne možemo riješiti sami.


Tagovi: