Što je splenektomija

Što je splenektomija

Što je splenektomija i zašto je potrebna?

Splenektomija je operacija koja se odnosi na uklanjanje slezene osobe. Riječ je o veoma čestoj probavnoj operaciji uz koju se uklanjaju razvoji daljnjih problema. Što je slezena? Riječ je o organu koji ima veliku obrambenu ulogu u tijelu. Sadrži bijele krvne stanice koje imaju sposobnost uništavanja bakterija i njenih infekcija u tijelu. Osim navedenog, ona također uklanja te filtrira crvene krvne stanice koje nemaju funkciju. Riječ je o organu koji je odgovoran za naš imunološki sustav. Zašto se vrši splenektomija i što to znači za daljnje funkcioniranje tijela?

Zašto se slezena mora ukloniti? Ona se najčešće uklanja kada je došlo do ozljede organa, kada je ona probodena ili ozbiljno oštećena, kada pukne usred traume. Puknuće slezene dovodi do unutarnjeg krvarenja koje može biti opasno po život osobe. Uobičajeni uzroci za rupturu slezene su: Prometne nesreće, jaki udarci u trbuh tijekom kontakt sportova, pad na dio tijela gdje se ona nalazi. Operacija se također preporučuje i onima koji imaju rak koji je zahvatio slezenu, kao i kada su u pitanju određene bolesti koje mogu uzrokovati bubrenje slezene i njeno pucanje.

Kako se izvodi splenektomija?

Da bi se ustanovila potreba za navedenom operacijom, pacijent će morati napraviti niz dijagnostičkih pregleda koji će uvidjeti da li je slezena rupturirana i da li postoje znakovi unutarnjeg krvarenja. Obavlja se kompletni fizički pregled osobe, rade se krvni testovi, pregledava se trbuh i prsni koš (EKG, MRI, CT). Kada je splenektomija potrebna, tada će pacijent dobiti potrebne upute za čišćenje crijeva ukoliko ona nije hitna. Prije operacije, pacijent će zaprimiti lijekove i cjepivo kako bi se spriječio razvoj bakterijske infekcije dok se vrši postupak uklanjanja.

Kako se izvodi splenektomija? Par minuta prije samog zahvata, pacijent zaprima anesteziju. Odabire se način izvođenja operacije - laparoskopska ili otvorena. Laparoskopski oblik operacije na manje invazivan od otvorenog tipa. Rezultira manjim bolovima, bržim oporavkom te kraćim ležanjem u bolnici. Otvorena operacija podrazumijeva poveći kirurški rez koji se proteže od srednjeg, lijevog dijela trbuha do ispod rebra. Kada se slezene locira, ona se odvaja od gušterače i prekida se opskrba tijela krvlju, zatim se uklanja djelomično ili potpuno. Svi kirurški otvori se zatim zatvaraju šavovima.

Da li splenektomija uzrokuje komplikacije?

Nakon što je pacijent prošao operaciju, slijedi oporavak u bolnici, zatim kućna njega. Liječnici prate pacijentovo stanje nakon operacije, te osoba zaprima intravensku liniju i lijekove za bolove. Ostajanje u bolnici će uveliko ovisiti o tome kakva splenektomija je napravljena, i kakvo je zdravstveno stanje operirane osobe. U prosjeku, pacijent se u bolnici oporavlja do tjedan dana, dok je za potpuni oporavak potrebno 6 tjedana. Prilikom kućne njege, pacijent treba izbjegavati ležanje u kupkama, kao i fizičke aktivnosti. Da li splenektomija uzrokuje komplikacije? Osoba može živjeti bez slezene, iako je ona izloženija razvoju raznih infekcija koje mogu ozbiljno oštetiti druge organe u tijelu.

Prije i nakon operacije pacijent će zaprimiti injekcije protiv bakterijskih infekcija. Kada se pacijent u potpunosti oporavi, on može razgovarati sa svojim liječnikom o mogućim imunizacijama kako bi se spriječio mogući razvoj bakterijske infekcije. Koliko se često razvijaju navedene infekcije nakon uklanjanja slezene? One su česte kod osoba koje imaju teže zdravstveno stanje. Ostale moguće komplikacije mogu uključivati: Krvni ugrušak na mjestu gdje krv utječe u jetru, kila na mjestu kirurškog reza, infekcija na mjestu kirurškog reza, upala gušterače i kolapsiranje pluća, ozljeda gušterače te drugih organa za probavu. Navedene komplikacije se mogu riješiti uz uzimanje propisanih lijekova i terapija.


Tagovi: