Sorafenib – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Sorafenib - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Što je Sorafenib i koje mu je djelovanje

Sorafenib je lijek koji se koristi kod liječenja raka jetre te se također koristi i za liječenje raka bubrega koji je u naprednom stadiju te se nekim liječenjem koje je standardno više jednostavno bolest ne može zaustaviti, te se to liječenje smatra neprikladno. Sorafenib je lijek koji pripada u skupinu lijekova inhibitor više kinaza i djeluje tako da usporava i zaustavlja rast stanica raka, a zaslužan je i za prekidanje opskrbe krvi koja omogućuje rast stanicama raka.

Vrlo je bitno naglasiti neke situacije u kojima se lijek ne bi smio uzimati. Lijek se ne smije uzimati u slučaju ili u stanjima kao što su:

  • Alergija na djelatnu tvar iz lijeka ili na bilo koji drugi sastojak koji se nalazi unutar lijeka

Potrebno je biti i vrlo oprezan prilikom uzimanja ovog lijeka u slučaju da se pojave problemi na koži, ako postoji već ranije visoki krvni tlak, dijabetes, ranijeg ili trenutačnog oboljenja od aneurizma.

Koje nuspojave Sorafenib može uzrokovati

Sorafenib kao i svaki drugi lijek može uzrokovati razne nuspojave koje su zabilježene tokom testiranja lijeka. Naravno, vrlo je bitno napisati da teže nuspojave koje uzrokuje Sorafenib neće biti manifestirane u većini slučajeva, ali svejedno je vrlo bitno obratiti pažnju na nuspojave, jer prilikom uzimanja bilo kojeg lijeka treba biti vrlo oprezan. Navest ćemo vam nekoliko nuspojava koje je vrlo bitno naglasiti.

Vrlo česte nuspojave koje se mogu primijetiti prilikom uzimanja ovog lijeka su:

  • Proljev, mučnina, svrbež ili osip i povraćanje
  • Suha koža, vrućica, zatvor, gubitak apetita i ispadanje kose

Česte nuspojave koje se mogu primijetiti prilikom uzimanja ovog lijeka su:

Bolest nalik gripi, depresija, akne, zatajenje srca i srčani udar

  • Promijenjen glas, šum u ušima, zatajenje bubrega i bol u mišićima

Manje česte nuspojave koje se mogu primijetiti prilikom uzimanja ovog lijeka su:

  • Upala želučane sluznice, bol u trbuhu, žute oči i koža i dehidracija
  • Povećanje dojki, ekcem, poteškoće prilikom disanja i jako visoki tlak

Koliko Sorafenib košta i kakva su iskustva

Cijena koju je potrebno izdvojiti za lijek Sorafenib iznosi od 15000 do 23000 kuna, te u eurima to iznosi od 2000 do 3200 eura. Cijena ovog lijeka kao i kod svakog drugog ovisi o tome kolike je lijek jačine,dakle slabiji ili jači lijek, a ovisi i o tome koliko je samo pakiranje lijeka, dakle veće ili manje pakiranje. Analiziranjem tržišta, anketama i ispitivanjem osoba koje su lijek koristile, možemo reći da su iskustva te zadovoljstvo kod svih bila prilično visoko. Loših komentara na Sorafenib je bilo vrlo malo te su loša iskustva većinom bilježena samo zbog nuspojava koje su nažalost gotovo neizbježne prilikom konzumiranja lijeka.

Vrlo je važno naglasiti da se moraju temeljito čitati uputstva i upozorenja prije nego što se lijek započne koristiti. Na taj način će se definitivno izbjeći puno težih slučajeva i pojavljivanje simptoma. Uz to je vrlo bitno lijek koristiti samo do datuma isteka trajanja koje je istaknuto na pakiranju te ga je vrlo bitno čuvati na za to predviđenom mjestu.


Tagovi: