Što je odinofagija – uzrok, simptomi, liječenje

Što je odinofagija - uzrok, simptomi, liječenje

Što je odinofagija i uzroci

Odinofagija je bolno gutanje koja se može javljati istovremeno sa disfagijom otežanim gutanjem. Uzroci bolnog gutanja mogu biti razna patološka stanja kao što su na primjer infekcije, tumori, ulkusi, ali koa posljedica konzumiranja hladne i vruće hrane i pića. Također se može pojaviti bolno gutanje kao posljedica trošenja određenih lijekova zbog drugih bolesti i patoloških stanja.

Odinofagija se može javiti i kao posljedica bolesti usta, jednjaka i ždrijela. No, može biti i potpuno bezopasan uzrok kao što je nedovoljno prožvakana hrana ili prebrzo hranjenje. Ukoliko je bolno gutanje dugotrajno ukazuje da postoji neki ozbiljniji zdravstveni problem zbog koje je potrebno obratiti se liječniku kako bi ustanovio pravi uzrok zašto do bolnog gutanja dolazi, te kako bi odredio način liječenja stanja koje je dovelo do bolnog gutanja.

Bolno gutanje ukoliko nastaje zbog izraslina u ždrijelu ili jednjaku, pa čak i grlu mogu dovesti do aspiracije, udisanja hrane što može dovesti do akutne pneumonije, zapravo akutne upale pluća, ali i kroničnih plućnih bolesti.

Odinofagija simptomi

Simptomi koji upućuju da se radi o odinofagija problemu je svakako bol koja se javlja prilikom gutanja. Međutim uz to može se javiti i podrigivanje ukoliko prebrzo jedete ili pijete, te zalogaje nedovoljno žvačete. Kada gutate na silu zapravo uz pomoć zraka silite hranu da klizne niz ždrijelo u jednjak pa se pri tome nagutate zraka što će rezultirati podrigivanjem i istiskivanjem zraka kroz usta van.

Kao simptom odinofagija se može pojaviti i mučnina i žgaravica, a kod podrigivanja može doći i do refluksa kiseline pa ćete imati osjećaj da vam se digla kiselina u usta. To sve može završiti i povraćanjem ukoliko vas kiselina toliko nadraži da ćete izbaciti sadržaj želuca u povraćanju van tijela.

Simptome najviše osjećate nakon jela te ukoliko nakon jela idete leći, zapravo ležeći položaj će uz bolno gutanje izazvati i ove ostale navedene simptome koji su ujedno i simptomi disfagija. Dakle, ako planirate zaleći ili ići spavati nemojte jesti neposredno prije spavanja, već zadnji obrok planirajte barem dva do tri sata prije spavanja. Simptomi se mogu pojaviti i kod konzumiranja kisele hrane, kofeina, jako začinjene hrane, te jako ljute hrane koju će želudac teško probavljati, a i kiselina i ljutina će vam izazvati još veću bol kod gutanja.

Odinofagija liječenje

Kako bi se dijagnosticirala odinofagija potrebno je obratiti se liječniku specijalistu koji će utvrditi uzrok bolnom gutanju. Moguće je čak i u hitnim slučajevima dijagnostika endoskopijom gornjeg dijela probavnog sustava pri čemu se posebnim instrumentom širi jednjak kako bi se povećala fleksibilnost jednjaka.

Ukoliko je odinofagija uzrokovana tumorom liječenje će se provesti operativnim zahvatom kako bi se tumor odstranio, te ukoliko se radi o kancerogenom tumoru liječenje će se nastaviti onkološkim liječenjem.

Čim se utvrdi uzrok moguće je odrediti i liječenje, a kako bi se olakšalo gutanje svakako će vam biti preporučeno da gutate namirnice u tekućem obliku izmiksane i da pijete tekućinu koja nije niti hladna niti vruća, nego sobne temperature. Ukoliko se razvije disfagija i ponavljajuća aspiracija moguće je da će osobi biti potrebna gastrostoma što predstavlja hranjenje kroz trbušni zid u želudac, što će unazaditi kvalitetu života pacijenta, no ako se liječnik odluči na takav pothvat onda nije bilo drugih izbora za liječenje.


Tagovi: