Kako se bira papa

Tko je papa i kako se bira papa?
Papa je duhovni poglavar Katoličke crkve i smatra se Kristovim namjesnikom na zemlji. On je nasljednik svetog Petra, jednog od Isusovih apostola, koji se prema kršćanskoj tradiciji smatra prvim papom. Papa ima ne samo vjersku i teološku ulogu, već i veliku simboličku i moralnu težinu u međunarodnim odnosima i svjetskoj politici. Osim što predvodi Katoličku crkvu, papa ima zadatak čuvanja crkvenog nauka, promicanja dijaloga među religijama i narodima te djelovanja u korist mira, siromašnih i marginaliziranih. Papinska funkcija ima dugu povijest, koja seže više od dvije tisuće godina unatrag, i duboko je ukorijenjena u identitetu Katoličke crkve. Kako se bira papa je pitanje koje se trenutno pita javnost nakon nedavne smrti pape Franje. Papa se ne bira neposrednim glasanjem naroda, već kroz složen i strogo uređen crkveni postupak, poznat kao konklava. Prije nego što objasnimo u detalje kako se bira papa, bitno je razumjeti koliko je papa važan za jedinstvo i stabilnost Katoličke crkve. Uloga pape nije samo ceremonijalna, već on donosi ključne odluke, imenuje biskupe diljem svijeta, te vodi vjernike u teškim i prijelomnim vremenima.
Kako se bira papa i što je konklava?
Konklava je naziv za zatvorenu sjednicu kardinala Katoličke crkve tijekom koje se bira novi papa. Sam pojam "konklava" dolazi od latinske fraze cum clave, što znači "s ključem", jer se kardinali fizički zaključavaju unutar Vatikana, točnije u Sikstinskoj kapeli, sve dok ne izaberu novog papu. Ovaj običaj simbolizira potpunu odvojenost od vanjskog svijeta, kako bi izbor bio slobodan od vanjskih utjecaja i političkih pritisaka. U konklavi smiju sudjelovati samo kardinali mlađi od 80 godina na dan kada nastupi upražnjenje papinske stolice. Trenutno ih je oko 120 u Crkvi. Kako se bira papa u okviru konklave određeno je apostolskom konstitucijom, koju zadnji papa ažurira prije svoje smrti ili odlaska s dužnosti. U trenutku kada papa premine ili odstupi, Kardinalski zbor preuzima upravljanje svakodnevnim poslovima Svete Stolice. Nakon najviše 20 dana, započinje konklava. Svaki kardinal u konklavi polaže svečanu prisegu kojom se obvezuje na čuvanje tajnosti i poštivanje pravila. Kako se bira papa unutar konklave? Glasovanjem, koje se odvija nekoliko puta dnevno, sve dok neki kandidat ne dobije dvotrećinsku većinu glasova. Nakon svakog glasovanja, glasački listići se spaljuju, a boja dima koji izlazi iz dimnjaka Sikstinske kapele javnosti signalizira rezultat. Crni dim znači da papa još nije izabran, dok bijeli dim označava da je izbor uspješno završen.
Način kako se bira papa
Proces izbora pape ne završava samim glasovanjem i proglašenjem rezultata unutar konklave. Kada kandidat dobije potrebnu većinu glasova, dekan Kardinalskog zbora, ili u njegovoj odsutnosti najstariji kardinal-biskup, prilazi izabranom kandidatu i postavlja mu pitanje "Prihvaćaš li svoj kanonski izbor za papu? " Ako kandidat odgovori potvrdno, odmah se pita koje će papinsko ime uzeti. Time novi papa započinje svoje služenje Crkvi. Ime koje odabere simbolizira smjer koji namjerava zauzeti kao poglavar. Na primjer, papa Franjo je svojim imenom najavio poniznost, blizinu siromašnima i jednostavnost, nadahnut životom svetog Franje Asiškog. Kako se bira papa, uključuje i svečanu objavu javnosti. Nakon što je izbor potvrđen, novi papa oblači papinsku bijelu odoru i pojavljuje se po prvi puta u javnosti. Tada kardinal protodiakon objavljuje slavne riječi "Habemus Papam! “, što znači "Imamo papu! ". Zatim se pojavi novi papa koji daje prvi blagoslov gradu i svijetu, poznato kao Urbi et Orbi. Ovo je način kako se bira papa.
Tagovi: