Kako napraviti jednostavni raženi kruh

Kako napraviti jednostavni raženi kruh

Što je raženi kruh?

Raženi kruh je vrsta kruha koja se tradicionalno priprema od raženog brašna. Raž je žitarica koja se uzgaja u različitim dijelovima svijeta, a u kruhu je popularna zbog svoje nutritivne vrijednosti i otpornosti na različite vremenske uvjete tijekom uzgoja. Osim toga, ima specifičan okus i teksturu koji ga čine prepoznatljivim. Raženi kruh je poznat po svojim zdravstvenim prednostima. Bogat je vlaknima, vitaminima i mineralima, uključujući vitamin B, željezo, magnezij i cink. Vlakna u raženom kruhu pomažu u regulaciji probave i održavanju zdravlja crijeva, dok ostali nutrijenti pružaju energiju i podržavaju opće zdravlje organizma. Osim toga, preporučuje se u prehrani zbog svoje sposobnosti da regulira razinu šećera u krvi. Budući da se sporije probavlja i apsorbira od bijelog kruha ili drugih rafiniranih žitarica, može pomoći u sprječavanju naglog rasta šećera u krvi nakon obroka. On ima niži glikemijski indeks u usporedbi s drugim vrstama kruha, što ga čini pogodnim izborom za osobe koje paze na razinu šećera u krvi ili žele kontrolirati težinu.

Raženi kruh - sastojci

Glavni sastojak raženog kruha je, naravno, raženo brašno. Ono može biti fino mljeveno ili grublje, ovisno o željenom rezultatu. Potrebna je i voda za izradu tijesta. Voda se obično koristi za stvaranje konzistencije tijesta i aktiviranje kvasca. Kvasac je važan sastojak koji pomaže u fermentaciji tijesta i omogućuje kruhu da naraste. Može se koristiti svježi kvasac ili suhi kvasac. Sol se dodaje radi poboljšanja okusa kruha i reguliranja procesa fermentacije. Osim ovih osnovnih sastojaka, neki recepti za raženi kruh mogu sadržavati dodatke poput sjemenki, orašastih plodova ili drugih žitarica radi obogaćivanja okusa i teksture kruha. Također, u raženi kruh može ubaciti i neke druge sastojke, kao što su to med ili sirup s kojima možete dati kruh slađi okus ili dati kruhu malo svjetliju boju. Isto tako, možete ubaciti razno razne sjemenke poput suncokretovih sjemenski, sjemenke bundeve, chia sjemenke ili lan sjemenke kako biste dali kruhu zanimljivi okus i teksturu.

Raženi kruh - recept

Za raženi kruh treba Vam 500 grama raženog brašna, 300 mililitra mlake vode, 7 grama suhog kvasca ili 20 grama svježeg kvasca te 1 žličica soli. U velikoj zdjeli pomiješajte raženo brašno i sol. U maloj zdjeli ili čaši pomiješajte suhi kvasac (ili razmutite svježi kvasac) s malo mlake vode i ostavite da se aktivira prema uputama na pakiranju. Ako koristite svježi kvasac, trebati ga prvo otopiti u malo vode s malo šećera ili meda. Kada je kvasac aktiviran, dodajte ga u suhe sastojke u velikoj zdjeli. Postepeno dodajte ostatak mlake vode u smjesu od brašna i kvasca. Miješajte dok se svi sastojci ne sjedine i formira se tijesto. Tijesto treba biti mekano, ali ne previše ljepljivo. Ako je potrebno, dodajte malo više brašna ili vode kako biste postigli pravu konzistenciju. Pokrijte zdjelu krpom i ostavite tijesto da se diže na toplom mjestu par sati. Nakon toga, premijesite tijelo na pobrašnjenoj površini i oblikujte kruh po želji. Možete ga staviti u kalup za pečenje ili oblikovati u klasični okrugli kruh. Ponovno pokrijte tijesto i ostavite ga da se diže još 30 do 60 minuta. Zagrijte pećnicu na 200°C. Prije pečenja, možete posipati površinu kruha malo brašnom ili dodati neke ureze kako bi kruh dobio lijep izgled. Stavite kruh u pećnicu i pecite ga oko 40 do 50 minuta, ili dok ne dosegne zlatno smeđu boju. Izvadite raženi kruh iz pećnice i ostavite ga da se ohladi prije rezanja i posluživanja.


Tagovi: