Kako dojiti

Kako dojiti

Kako dojiti na pravilan način

Svaka beba ima prirođene reflekse za sisanje i gutanje, no dojenje je vještina koju moraju usvojiti i majka i novorođenče. Dojenje se često opisuje kao jedinstvena prilika u kojoj se uspostavlja čvrsta emotivna veza između majke i njenog djeteta, i upravo zato se mnoge majke pitaju kako dojiti? Pripreme za dojenje moraju početi prije nego se dijete rodi. Potkraj same trudnoće u sklopu redovitih ginekoloških pregleda trebalo bi pregledati i dojke. Dojke će se u potpunosti razviti tek u trudnoći, te se ovdje mogu otkriti razne zapreke koje bi mogle predstavljati problem u dojenju - uvučene i plosnate bradavice.

Dojenje će tražiti strpljenje i učenje. Od kuda krenuti, kako dojiti? Kada se beba rodi, ono će plakanjem pokazivati da je gladno. Neke bebe će odmah prihvatiti dojku, dok će druge odbijati. Važno je prepustiti djetetu da ono samostalno krene sisati i da prekine onda kada mu je dosta. Navedeni pristup će omogućiti postepenu prilagodbu, što je izuzetno bitno za probavni sustav djeteta. Također je važno da se za dojenje bebe odabere ugodno, tiho i mirno mjesto gdje se majka neometano može posvetiti bebi.

Savjeti kako dojiti

Svaka nova majka će se zapitati kako dojiti i kako krenuti s navedenim procesom. I dok postoje brojni savjeti, najbolje je krenuti s osnovama. Kako dojiti? Prvi savjet - Prije nego krenete dojiti operite ruke sa sapunom i vodom. Ako između dojenja primijetite kako iz dojki curi mlijeko, tada je i dojke potrebno oprati s mlakom vodom. Drugi savjet - Dozvolite da novorođenče razvije refleks traženja s usnama. Da bi beba mogla pravilno sisati, ona mora cijela usta staviti na bradavicu i na što veći dio areole ispod koje su mliječni sinusi gdje se nalazi mlijeko. Lagano svojim prstom potražite usne djeteta i usmjerite prema dojci. Ovdje će beba refleksno okrenuti svoju glavicu prema dojci i raširiti usta kako bi primilo bradavicu.

Treći savjet - Pravilno dojenje je onda kada je beba prihvatila dojku, kada brada i vrh nosića dodiruju dojku majke. Nosić mora biti uz dojku, dok je donja usnica izvrnuta. Pravilno dojenje će se osjetiti onda kada beba krene raditi valovite pokrete jezikom uz pomoć kojih pomiče mlijeko iz mliječnih kanalića sebi u usta. Nikada nemojte prekidati sisanje! Sita beba će sama ispustiti bradavicu i često odmah zaspati. Četvrti savjet - Dopustite bebi da barem jednu dojku posiše do kraja. Bebe prilikom sisanja uzimaju dosta zraka, zato ih je na kraju dojenja potrebno uspraviti i lagano lupkati po leđima da se podrignu. Najbolje je da se bebi svaki puta ponudi druga dojka. Na ovaj način dijete će dobit sve potrebne masne kiseline koje stvaraju osjećaj sitosti, a majci neće ostati višak mlijeka.

Kako dojiti i kako prepoznati da li je beba sita

Proces kako dojiti može se razlikovati od majke do majke. Neke bebe će odmah usvojiti kako se treba sisati, dok će drugim bebama trebati više vremena. Kako prepoznati da li je beba dovoljno dojena? Promatranjem bebe možemo procijeniti da li je ona dovoljno dojena i da li je sita. Ako je beba živahna, zadovoljna, dobro spava, ako ima do 6 mokrih pelena u roku od 24 sata - tada je vrlo vjerojatno da je dobro dojena. Kroz određeno vrijeme i vaga na pregledu će pokazati prve rezultate uspješnog dojenja.

Broj pelena najčešće je najbolji pokazivatelj da li je dijete dovoljno dojeno. Nakon prvog tjedna sisanja, beba bi trebala imati najmanje 3 prljavih pelena (stolice) dnevno, i 6 mokrih pelena (urin) dnevno. Osim pelena, težina djeteta je najbolji pokazivatelj dobrog dojenja. Očekuje se da zdrava beba dobiva od 125-250 grama tjedno. Kako dojiti? Bebi je potrebno do dvije minuta nakon pripoja da ono krene normalno i ritmično sisati. Naravno, ovo se može razlikovati odnosno o položaju u kojem beba sisa. Najbolji pokazivatelj sitog djeteta je njegova mirnoća nakon sisanja.


Tagovi: