Epiduralni hematom – uzrok, simptomi, liječenje

Epiduralni hematom - uzrok, simptomi, liječenje

Epiduralni hematom - uzrok

Epiduralni hematom nastaje obično nakon ozljede glave kao posljedica krvarenja iz arterije, kao vrlo opasna komplikacija ozljede glave, uslijed oštećenja arterije a uglavnom prilikom prijeloma sljepoočne kosti. Stanje bolesnika s velikim odnosno arterijskim hematomom može se vrlo brzo pogoršati i izazvati smrt, dok kod malih venskih epiduralnih hematoma smrtnost je rijetka.

Kod ovako vrlo ozbiljnog stanja bolesnika, a kada je nastupilo nakupljanje krvi u mozgu ili oko njega (otprilike nastaje unutar tri dana od traume glave), javljaju se epiduralni hematomi opisani kao nakupine krvi između lubanje i tvrde moždane ovojnice. U najvećem broju slučajeva epiduralni hematomi povezani su s frakturama lubanje, najčešće lokalizirani u sljepoočnoj, čeonoj i zatiljnoj regiji. Kod nekih pacijenata stanje se na prvom pregledu može činiti dobro, ali se može vrlo naglo pogoršati. Izuzetno je značajna važnost prvog pregleda, a pri svakoj i najmanjoj sumnji na ovo opasno rizično stanje pacijenta je potrebno odmah opservirati. Epiduralni hematom jedno je od najhitnijih stanja u medicini.

Epiduralni hematom - simptomi

Epiduralni hematom izuzetno je ozbiljno stanje i predstavlja takvu komplikaciju čiji se simptomi obično razvijaju za nekoliko minuta do nekoliko sati nakon ozljede obično, kod jakih krvarenja, no mogući su simptomi i nakon nekoliko sati na što treba hitno reagirati da se traži liječnička pomoć i prema uputama liječnika dalje postupati, najčešće je potrebno hitno kirurško liječenje. Simptomi su vrlo slični ili identični kao u slučaju potresa mozga, javlja se izrazita glavobolja koja postaje sve jača, javljaju se motorni poremećaji, smanjuje se svjesnost pacijenta, mogući su epileptički napadaji, javlja se nemogućnost voljnog pomicanja dijelova tijela ili je pomicanje moguće s velikim teškoćama.

Zjenice su proširene, smanjena je reakcija na svjetlost, može doći do gubitka svijesti, zatim mogućeg kratkog razdoblja lucidnosti bez znakova bolesti i potom opet daljeg neurološkog pogoršanja. Također simptomi mogu biti popraćeni mučninom, povraćanjem, pospanosti i psihomotoričkom uznemirenošću. Posebno je za epiduralni hematom važna hitna dijagnostika i adekvatno po potrebi žurno liječenje odnosno kirurški zahvat.

Dijagnosticiranje i kako se liječi epiduralni hematom

Kod sumnje na epiduralni hematom, a koji je izuzetno opasan ako nastane nakon ozljeda glave, unutarnjih krvarenja u glavi, ukoliko već osoba nije pod liječničkim nadzorom, potrebno je hitno zatražiti liječničku pomoć. Nakon toga u pravilu je potrebno napraviti hitni CT mozga kako bi se mogao dijagnosticirati eventualni epiduralni hematom. Kod dijagnoze velikog ili arterijskog epiduralnog hematoma potrebno je hitno kirurško liječenje te će pacijenta što prije uputiti u neurokiruršku operacijsku salu kako bi se neodgodivo izvela operacija.

Kod tzv. malih venskih epiduralnih hematoma koji su k tome uži od jednog centimetra postoje situacije kada nije nužno pristupiti kirurškom liječenju već se takvi mali venski epiduralni hematomi mogu pratiti svaki dan serijskim izvođenjem CT-a. Međutim, takve situacije su vrlo rijetke i postoji mogućnost da i uz praćenje se situacija pogorša odnosno da će i u tom slučaju trebati hitna operacija. Ukoliko je pacijent pravodobno i adekvatno kirurški liječen prognoza za ozdravljenje je dobra i moguć je vrlo dobar neurološki oporavak.




Tagovi: