Do kada susjedi? Slovenci opet spremaju “pušku” hrvatima? Počele se kuhati ucijene uoči ulaska u Schengen

Do kada susjedi? Slovenci opet spremaju

Hrvatsko - Slovenski odnosi poprimaju novu dramu

Novi planovi iz Slovenije nalažu kako će se Hrvatsku pustiti u Schengen, ali uz određene mjere koje su izazvale burne reakcije. O čemu se zapravo radi? Slovenska vlada, kako prenosi ljubljanski Delo nema u planu blokirati ulazak Hrvatske u Schengen, no vlada Roberta Goloba ima u planu donijeti jednostranu deklaraciju da Hrvatska prizna arbitražnu presudu po samom ulasku početkom sljedeće godine. Što sve ovo znači? Ponovno se postavlja pitanje graničnog spora. Dobra vijest je izjava slovenske vlade kako se nadaju da će Hrvatska biti primljena u Schengen.Pozitivnu ocjenu je također dao i odbor samog Europskog parlamenta. Važno je naglasiti kako ova teza nije nova, sporovi oko graničnog prostora postoje i od prije. Ranija slovenska vlada je tvrdila kako će Hrvatska ulaskom u Schengen, pravno gledajući, priznati granice države koje su članice tog zajedničkog prostora. Nekako se iz navedenog izvukao zaključak, koji zapravo pravno i ne postoji, da će time Hrvatska posredno priznati i arbitražnu odluku. Slovenski mediji navode kako će Slovenija prihvatiti ulazak Hrvatske u Schengen, ali da će isto tako uvesti kontrole na granicama zbog migracija.

Toplo - hladni odnosi između Hrvatske i Slovenije

Otkako je razgraničenje "otišlo u prošlost" primijetio se procvat razmjene između Slovenije i Hrvatske. No, nova slovenska vlada je odlučila prekinuti to primirje oko arbitraže i ponovno postaviti pitanje graničnog spora. Obje strane se nadaju da se neće pokrenuti isti politički rat kao i prije pet godina, onda kada je Hrvatska proglasila samu arbitražu ništetnom i odbila njeno priznanje jer je ona kompromitirana. Mir je trajao nekoliko godina, a prije toga tema se potezala oko 20-ak godina.Kako je došlo do mira, pa sada opet do zahlađenja odnosa? Mir je uspostavljen kada je naš premijer Andrej Plenković u razgovoru s Janezom Janšom došao do zaključka da sada trenutno nije vrijeme za granične sporove, i neka se oni ostave za neka bolja vremena. I dok se vjerovalo kako će nove vlade doći do kompromisnog rješenja koje bi zadovoljilo obje strane, to se nažalost nije ostvarilo. U zatišju navedene teme, Hrvatsko - Slovenski odnosi su postali bolji nego ikada prije, primjeri su se mogli vidjeti u robnoj razmjeni, energetskim suradnjama, raznim investicijama, partnerstvima unutar Europske Unije, vojnim suradnjama.

Što Schengen donosi Hrvatskoj i što to znači za arbitražu?

26 zemalja i samo jedna velika granica, tako se zapravo može opisati Schengenski prostor u koji 1. siječnja ulazi i Hrvatska. Prvog dana u 2023 godini možemo zaboraviti na frustracije i čekanja koja se odvijaju na Bregani, jer ćemo moći putovati bez dokumenata. I dok scenarij od Hrvatske do Norveške bez putovnice zvuči sjajno u teoriji, u praksi će se Hrvatska susresti s dosta testova. Prvi sporni test je oživljavanje arbitraže sa strane Slovenaca. Hrvatsko - slovenski granični spor nastaje u vrijeme osamostaljivanja obje zemlje od SFR Jugoslavije 90-ih godina.Tada su se većinom uređivale kopnene granice, i danas zapravo imamo 668 km kopnenih granica koje nemaju toliko spornih dijelova. Ono što već godinama stvara jaz između Hrvata i Slovenaca je pomorska granica u Piranskom zaljevu / Savudrijskoj vali. Što sve Hrvatska vlada kaže na ponovni slučaj arbitraže? Čini se kako se naš premijer ne opterećuje previše, za medije je izjavio kako Hrvatska ispunjava sve kriterije za Schengen i da Slovenija ima pravo prihvatiti svoju jednostranu deklaraciju, baš kao i Hrvatska. Da li će se pitanje arbitraže opet maknuti s dnevnog reda radi bileteralnih odnosa? Nitko ne zna.Tagovi: