Dermatomiozitis – uzrok, simptomi, liječenje

Dermatomiozitis - uzrok, simptomi, liječenje

Dermatomiozitis i što ga uzrokuje

Dermatomiozitis je rijetka upalna bolest koja spada pod upalne miopatije te je jedan od tri poznatih oblika te bolest, a pojaviti se može kako kod odraslih, tako i kod djece. Sam uzrok te bolesti nije poznat, no dijeli mnoge sličnosti s autoimunim bolestima. Autoimune bolesti su one bolesti kod kojih antitijela koja bi trebala napadati i boriti se protiv neke bolesti ili uzročnika bolesti umjesto njih napadaju zdrave stanice tijela. Oslabljen imunološki sustav također može pogodovati razvoju bolesti te se ona češće javlja u situacijama kada imunitet padne kao primjerice nakon neke virusne infekcije ili karcinoma jer tada imunološki sustav obično bude poprilično oslabljen. Dermatomiozitis se statistički najčešće javlja kod djece i mladih između 5 i 15 godina te kod odraslih između 40 i 60 godina starosti, a bolesti češće podliježu žene nego muškarci. No samo zato što su to najčešće pogođene skupine, ne znači da i drugi ne mogu oboljeti od nje.

Dermatomiozitis i koji su najčešći simptomi

Simptomi dermatomiozitisa mogu varirati od osobe do osobe, no u najvećem broju slučajeva je prvi simptom karakterističan osip kože koji je mrljast te ga najčešće karakterizira plavkasto-ljubičasta boja. Taj se osip najčešće javlja na koži lica i kapaka, zatim na grudima, kutikuli noktiju te na koži koljena i laktova. Osim karakterističnog osipa, česti simptomi su slabost mišića koja se s vremenom pogoršava, a najčešće počinje ne području vrata, ruka ili kukova te se može pojaviti s obje strane tijela. Dermatomiozitis kao neke rjeđe simptome uključuje bol mišića, probleme s gutanjem, probleme s plućima, groznicu, umor, gubitak tjelesne težine. Također, u nekim slučajevima se počinju stvarati naslage kalcija ispod kože, što je obično simptom kod djece, dok je rijedak kod odraslih. U nekim slučajevima postoje samo simptomi karakterističnog osipa, no ukoliko nije prisutna slabost mišića, tada se radi o podvrsti dermatomiozitisa koji je poznat po imenom amiopatski dermatomiozitis. No kako bi se postavila dijagnoza potrebno je posjetiti liječnika.

Dermatomiozitis i kako ga liječiti

Dermatomiozitis se u usporedbi s nekim drugim bolestima lakše dijagnosticira zbog osipa koji je karakterističan za njega, no kako bi se postavila dijagnoza potrebno je odraditi neke pretrage koje često uključuju magnetnu rezonancu, elektromiografiju, krvnu sliku s posebnim osvrtom na razine mišićnih enzima te autoantitijela. Također se često radi i biopsija mišića kao i kožna biopsija. Nakon postavljanja dijagnoze slijedi liječenje koje varira od osobe do osobe kojoj se ta dijagnoza postavi. Naime, dermatomiozitis nema univerzalni lijek kojim će se liječiti već liječenje uključuje kombinaciju raznih tretmana. Ovisno o obliku bolesti i simptomima, tretmani mogu uključivati lijekove, fizikalnu terapiju te u nekim slučajevima operaciju. Neki od najčešćih lijekova su kortikosteroidi koji snižavaju odgovor imunološkog sustava te na taj način smanjuju broj antitijela koji uzrokuju upalnu reakciju. Osim kortikosteroida, u obzir dolazi i intravenski imunoglobulin koji djeluje tako da koristi zdrava antitijela kojima blokiraju antitijela koja uzrokuju upale, a dobiva se pomoću infuzija.


Tagovi: