Što je akutna limfatična leukemija – uzrok, simptomi, liječenje

Što je akutna limfatična leukemija - uzrok, simptomi, liječenje

Što je akutna limfatična leukemija i uzroci

Akutna limfatična leukemija je akutna brzo napredovajuća bolest krvotoka kod koje dolazi do nakupljanja maligno promijenjenih bijelih krvnih stanica u koštanoj srži, krvi na periferijama, te organima u tijelu. Zapravo to je zloćudni tumor hematopoetskih matičnih stanica limfocita koji uzrokuju patološke promjene u koštanoj srži, krvi, te u cijelom organizmu.

Najčešće se javlja kod djece u dobi između druge i šeste godine života, te ako se otkrije na vrijeme danas je to izlječiva bolest. No, s obzirom da je akutna brzo se razvija pa je izuzetno bitno da se otkrije u ranoj fazi. Bolest se može pojaviti i u odrasloj dobi čovjeka, no tada nema dobre prognoze kao kod djece.

Akutna limfatična leukemija je uzrokovana nenormalnom ekspresijom gena čijim promjenama nastaju patološke tumorske stanice koje se vrlo brzo razvijaju i stvaraju tumorsko tkivo. Faktori koji mogu utjecati na razvoj patoloških tumorskih stanica su zračenja, izloženost nekim kemikalijama, te kemoterapije koje mogu dovesti do mutacije DNK. Ova bolest u velikoj većini slučajeva nije nasljedna bolest pa ne možemo reći da je uzrokovana genetikom.

Akutna limfatična leukemija simptomi

Prvi i glavni simptom koji ukazuje da je prisutna akutna limfatična leukemija je anemija koja se uočava bljedilom, općim umorom i slabosti organizma. Simptomi koji još upućuju na ovu patološku bolest su i ljubičasto crveni osip, bolovi u rukama i nogama, vrlo jake glavobolje, osjećaju se otečene limfne žlijezde u vratu, moguće je i povećana slezena.

Od simptoma valja napomenuti i da je pojačana mogućnost za infekcije od ranica, čirevi u ustima i grlu, te se može lako dobiti upala pluća jer je organizam općenito oslabljen. Krvarenje iz desni također je znak uz ostale simptome da se nešto događa sa organizmom, jednako tako i često i teško krvarenje iz nosa. Otežano disanje i kratkoća daha kao simptomi mogući su zbog pojave upale pluća.

Akutna limfatična leukemija može bit obilježena natečenim limfnim čvorovima ne samo po vratu, nego i otečenim limfnim čvorovima ispod pazuha, na trbuhu, ali i između prepona. Limfni čvorovi upozoravaju kao obrambeni mehanizam da sa tijelom nešto nije u redu pa se treba obratiti liječniku što prije.

Akutna limfatična leukemija liječenje

Kada se pojavi akutna limfatična leukemija kod djece krajnji ishod liječenja ovisi o stadiju razvoja bolesti s obzirom da je ovo brzo razvijajuća bolest koja progresivno djeluje. Liječenje se sastoji od davanja transfuzije krvi, te se nastavlja davanjem citostatika u obliku tableta, ali i infuzijom. U većini slučajeva se primjenjuje radioterapija, a kada nastanu infekcije zbog oslabljenosti organizma one se liječe antibioticima.

Zbog toga kako se ne bi pojavile infekcije dijete će biti izolirano od vanjskog svijeta kako bi bilo zaštićeno od infekcija, a u kontaktu će biti sa maskama i zaštitnim odijelima kada mu dođu posjete. Liječenjem se nastoji bolest dovesti u stanje remisije, odnosno povlačenja bolesti, te redovnim kontrolama i nastavkom liječenja lijekovima će se bolest držati pod nadzorom.

Ukoliko se akutna limfatična leukemija ponovo vrati bit će potrebno ponoviti liječenje u hospitaliziranim uvjetima, te će dijete proći isti proces kao i kod prvog liječenja. Dijagnosticiranje se radi testovima krvi, biopsijom koštane srži, RTG i CT, te lumbalnom punkcijom kako bi se uzeli uzorci spinalne tekućine da se provjeri proširenost ovog zloćudnog tumora.


Tagovi: