Uremija – uzrok, simptomi i liječenje

Uremija - uzrok, simptomi i liječenje

Uremija se može pojaviti bez simptoma

Iako simptomi mogu biti lako prepoznatljivi, kod kronične bolesti bubrega uremija se može pojaviti bez simptoma kod kroničnih bubrežnih bolesti i uvijek je znak ozbiljnog oštećenja bubrega. To je toksično stanje jer oštećeni bubrezi ureu, kreatinin i drugi tjelesni otpad umjesto u mokraću, ispuštaju u krvotok. Kako bolest napreduje sve više ćete osjećati umor, mučnine, glavobolje, povraćanje, infekcije usne šupljine, loš zadah, grčeve u nogama, bolove u mišićima, gubitak apetita, oticanje stopala, otežanu koncentraciju, učestalo mokrenje.

Urea otpadni produkt razgradnje aminokiselina u tijelu koji se iz tijela izlučuje kroz mokraću i znoj. Kako su bubrezi filteri za koji filtriraju tjelesne toksine i čuvaju ljudsko zdravlje, kada su oštećeni ne mogu taj posao raditi i tada nastaje uremija. Uzroci mogu biti bubrežni kamenci, rak bubrega, kronične bolesti, dijabetes oba tipa, druge maligne bolesti, visoki tlak, trovanja, ponavljajuće upale bubrega, autoimune bolesti, krvarenja u probavnom sustavu, bolesti jetre, povećana prostata, akutno ili kronično zatajenje bubrega.

Uremija se liječi dijalizom ili transplantacijom bubrega

Ozbiljno oštećeni bubrezi ne mogu raditi svoj glavni posao u organizmu, pa im treba pomoći jer neliječenje donosi mnoge komplikacije koje mogu biti i sa smrtnim ishodom. Uremija se liječi dijalizom, a izbor je hemodijaliza koja strojno umjesto bubrega izbacuje toksine iz tijela ili peritonealna dijaliza u kojoj se kroz trbuh ubacuje dijalizna tečnost koja prikuplja i upija toksine koje bubrezi nisu poslali u mokraću. Velika većina bolesnika na dijalizi prije ili kasnije trebaju transplantaciju.

Transplantacija bubrega se preporučuje kada više ništa ne pomaže i kada se u banci organa pojave bubrezi kompatibilni vašem tijelu. Ako ne dođe do odbacivanja organa, novi bubreg će polako preuzimati funkcije odstranjenog oštećenog bubrega i uremija se može početi smanjivati i povlačiti. Organi za transplantaciju se mogu uzeti od živog donora, najčešće od nekog od srodnika koji daruju svoj bubreg i to je najbolja opcija jer je visoka kompatibilnost sa bolesnikom ili sa mrtvog donora.

Uremija, prevencija i prirodne metode liječenja

Regenerativna medicina istražuje metode po kojima bi bolesnici vlastitim stanicama ozdravljali bolesne organe, pa to daje nadu barem za smanjenje i usporavanje oštećenja bubrega. Uremija, prevencija i prirodne metode liječenja dobro zvuče, ali prava prevencija kod već oštećenih bubrega nije moguća. Najbolje što se može napraviti je na vrijeme započeti liječenje dijalizom, hraniti se zdravo, smanjiti unos natrija, kalija i fosfora, vježbati, adekvatno i kontinuirano liječiti kronične bolesti, tlak, dijabetes, ne pušiti, i redovno kontrolirati zdravlje.

Uremija se ne liječi prirodnim metodama, ali pazite na unos tekućina, ne piti previše vode jer bubrezi ne rade kako treba. Smanjiti udio soli u prehrani, jesti kvalitetnu i svježe pripremljenu hranu, izbjegavati brzu, gotovu i konzerviranu hranu, izbjegavati plavu ribu, školjke i suhomesnate proizvode, umjesto maslaca koristiti maslinovo ulje, oprezno sa agrumima i tamnom čokoladom. Čaj od đumbira pospješuje izbacivanje uree iz organizma i donosi barem neko olakšanje. Kontrolirajte se redovito kod kardiologa i drugih specijalista.


Tagovi: