Tko plaća prijepis vozila

Zatraži brzi kredit
Koji iznos trebate?
Koji rok plaćanja želite?
Nove korisnike ne tražimo platnu listu za iznose do 500 € na maksimalan rok do 30 dana!
Što je i tko plaća prijepis vozila?
Prijepis vozila je postupak koji se obavlja kada dolazi do promjene vlasništva nad motornim vozilom. Ovaj proces uključuje prijenos registarskih prava s prethodnog vlasnika na novog, a sve se to mora obaviti u skladu s pravilima i zakonima Republike Hrvatske. U pravilu, prijepis vozila vrši se nakon kupovine ili darovanja vozila. No, pitanje koje mnoge vozače zanima je tko plaća prijepis vozila. Uobičajeno, prijepis vozila obavljaju kupac i prodavatelj, uz obavezno potpisivanje ugovora kupoprodaji ili darovanju, odnosno o prijenosu vlasništva. Kupac će biti taj koji preuzima novo vozilo, dok prodavatelj mora omogućiti potrebnu dokumentaciju, poput prometne dozvole i potvrde o plaćenim porezima. Za prijepis vozila potrebno je posjetiti tehničku stanicu, gdje se sve obavlja i izrađuje nova prometna dozvola. Međutim, bitno je znati tko plaća prijepis vozila. Postoje različite opcije, a obveze ovise o dogovoru između prodavatelja i kupca. Uobičajeno kupac preuzima trošak prijepisa, jer se smatra da on koristi vozilo i samim time snosi odgovornost za nove registracijske troškove. U nekim slučajevima, međutim, prodavatelj može biti taj koji snosi trošak prijepisa, osobito ako je to bio uvjet dogovora ili ako je prodaja bila pod uvjetima koji uključuju sve troškove registracije. Dakle, u ovom slučaju dogovor o tome tko će podmiriti trošak prijepisa vozila ovisi o specifičnim uvjetima transakcije.
Kako se radi i tko plaća prijepis vozila?
Za obavljanje prijepisa vozila potrebno je prikupiti prometnu dozvolu, dokaz o tehničkoj ispravnosti vozila (izuzev ako je istekla registracija), kupoprodajni ugovor (ili darovni ugovor, ako je vozilo darovano), osobne iskaznice ili putovnice svih uključenih strana, te potvrdu o plaćenim porezima. Bez ovih dokumenata, prijepis vozila nije moguć. Tko plaća prijepis vozila u ovom slučaju mora biti jasno definirano, jer svaki trošak treba biti prebačen na osobu koja preuzima odgovornost za vozilo. Trošak prijepisa vozila u Hrvatskoj obuhvaća nekoliko naknada, među kojima su troškovi odjave vozila, troškovi registracijskih pločica ako se mijenjaju, troškovi uspravne pristojbe ili poreza, te troškovi izdavanja nove prometne dozvole. Sam postupak prijepisa provodi se na tehničkoj stanici, a sve naknade moraju biti podmirene prije nego što se izdaju novi dokumenti. Tko plaća prijepis vozila treba biti jasno definirano u ugovoru, kako bi se spriječile nesuglasice i nejasnoće. Zadnji korak u procesu prijepisa je izrada nove prometne dozvole na ime novog vlasnika. Ovo će biti izdano od strane tehničke stanice nakon što svi troškovi budu podmireni. Nakon toga, kupac može koristiti vozilo s novom prometnom dozvolom.
Tko plaća prijepis vozila, odnosno prijenos vlasništva?
U nekim slučajevima, posebno kada se vozilo kupuje od trgovca, cijena prijepisa može biti već uračunata u cijenu vozila. Ako je, pak, vozilo kupljeno od fizičke osobe, tada je uobičajeno da kupac snosi sve troškove prijepisa. Ovisno o dogovoru, postoji mogućnost da prodavatelj preuzme dio tih troškova, osobito ako se procjenjuje da su troškovi registracije visoki ili da prodaja uključuje posebne uvjete. Pored toga, kod darovanja vozila, trošak prijepisa može snositi darovatelj ili osoba kojoj je vozilo darovano. Tko plaća prijepis vozila ovdje ovisi o dogovoru između strana. U slučaju darovanja, trošak registracije može biti na onome tko prima dar, ali, kao i u svakom drugom slučaju, sve bi trebalo biti jasno definirano prije obavljanja prijepisa. Na kraju, tko plaća prijepis vozila može značajno varirati ovisno o specifičnim okolnostima svake transakcije. Uvijek unaprijed razjasnite tko će platiti prijepis vozila prije nego što započnete proceduru prijenosa vlasništva motornog vozila kako bi sve strane bile sigurne u svoje obveze i odgovornosti.
Tagovi: