Što je serklaža

Što je serklaža

Serklaža - što je i zašto se izvodi?

Serklaža cerviksa metoda je uz pomoću koje se osigurava da cerviks ostaje zatvoren za vrijeme trudnoće. Svrha ovog zahvata je spriječiti pobačaj ili preuranjen porod. Zahvat se izvodi tek nakon preporuke ginekologa ako se ustvrdi da je došlo do oslabljenja cerviksa. Cerviks je kanal koji povezuje maternicu i vaginu. Omogućuje protok fluida iz i u maternicu, a tijekom poroda se značajno proširuje kako bi omogućio prolaz za bebu. Samo ime dolazi od latinske riječi cervix koja znači vrat. Ime je svakako prigodno jer se radi o cijevi odnosno vratu koji povezuje bitne dijelove tijela. U slučaju trudnoće, jedna od zadaća cerviksa je osigurati da fetus ostane unutar tijela dok se u potpunosti ne razvije. Ipak, tijekom trudnoće može doći do različitih komplikacija, jedna od njih je oslabljenje cerviksa radi kojeg može doći do preuranjenog poroda. Kako bi se spriječila takva situacija, ginekolog može preporučiti da se napravi serklaža kako bi se cerviks učvrstio.

Serklaža - kako izgleda procedura?

Cervikalna serklaža je medicinski zahvat tijekom kojeg se na cervikalni otvor postavlja jedan ili više šavova koji će omogućiti stabilnost i spriječiti prerano širenje cerviksa. Na ovaj način se osigurava da trudnoća dođe do svog kraja bez nastanka problema. Prije same procedure vaš liječnik obaviti će kompletan ginekološki pregled i odgovoriti na bilo kakva pitanja koja možda imate. Također će preporučiti da ne prakticirate seksualne odnose tjedan dana prije zakazanog zahvata. Zahvat se obavlja ako se na pregledu ustanovi oslabljeni cerviks ili već imate prijašnja iskustva sa spontanim pobačajem koji je nastao kao posljedica oštećenja ili abnormalno oblikovane maternice. Tijekom zahvata smjestit ćete se na stolu za pregled na sličan način kao i kod ginekološkog pregleda. Liječnik će vam dati lokalnu anesteziju kako bi cijeli postupak prošao bezbolno. Jedino što ćete osjetiti je kratkotrajno štipanje dok se anestetik unaša u cerviks. Nakon anestezije liječnik će zatvoriti cervikalni otvor koristeći čvrste šavove, taj postupak naziva se serklaža.

Serklaža - oporavak i komplikacije

Nakon što se obavi cervikalna serklaža, nećete vjerojatno imati nikakve značajnije posljedice. U prvih nekoliko dana je sasvim normalno ako iskusite pokoji grč ili mjestimično krvarenje ali razina neugodnosti i boli trebala bi biti na minimumu. Nakon operacije se često pripisuju lijekovi za bol s kojima bilo kakve neugodne osjećaje svedete na minimum. Operacija ne zahtijeva da ostajete u bolnici već ćete ostati samo nekoliko sati na promatranju i nakon toga idete kući. Oporavak traje oko 10 dana, a tijekom tog vremena bi trebali odmarati i izbjegavati ikakve fizičke napore, uključujući i seksualni odnos. Nakon desetak dana možete nastaviti sa svim regularnim aktivnostima. Serklaža ostaje u tijelu sve do otprilike 37. tjedna trudnoće kada je dijete dovoljno razvijeno za porod. Prije poroda se s liječnikom dogovara odstranjivanje šavova. Sam postupak odstranjivanja šavova je jednostavan i traje svega nekoliko minuta bez potrebe da se koristi anestezija. Ovaj postupak je siguran i može uvelike pomoći sa vjerojatnošću da ne dođe do preuranjenog poroda.


Tagovi: