Što je refleks

Što je refleks

Što je refleks

Znati što su refleksi, kako nastaju, koje strukture uključuju važno je za razumijevanje njihove funkcije u našem organizmu. Refleks je poznat kao reakcija uzrokovana vanjskim podražajem. Jednostavnije rečeno, to znači reakcija tijela. Situacije koje utječu na ove tjelesne reakcije poznate su kao strah, slučajno dodirivanje vrućih površina ili oštrih predmeta, glasna buka, svjetlo ili bilo koje upozorenje. Kada govorimo o refleksu, on se izvodi automatski, jer mozak prima signal o podražaju, ali ne daje signal za izvođenje pokreta. Refleks na latinskom znači odraziti se, što ukazuje da tijelo na taj način reagira na podražaj. Manifestira se u radu središnjeg živčanog sustava. U tom smislu, nevoljni motorički odgovor je njegova najpoznatija značajka. Stvari koje utječu na formiranje refleksa povezane su s količinom i vrstom podražaja koji se pojavljuje. Refleksni luk počinje na receptoru, uključuje neuralni krug jednog refleksa i završava na perifernom efektoru. Refleksne radnje nastaju zajedničkim djelovanjem receptora, odnosno senzornog neurona, asocijativnog neurona, motornog neurona i efektorskog tijela. Oni tvore refleksni luk, koji se odnosi na refleksni čin.

Koliko je važan refleks

Kao što je poznato, refleksni čin odnosi se na nevoljnu radnju, onu koja se događa brzo, gdje je uključena leđna moždina. Mnogi organi uključeni su u refleksne radnje, a glavni je živčani sustav. Ali osjetilni organi (koža, oči i uši) izravno su povezani sa osjetilnim neuronima i prenose te informacije. U odvijanju refleksnih radnji mišići i žlijezde (efektorski organi) također tvore važne strukture i provode radnju. Da bismo razumjeli važnost refleksa, možemo reći da oni čine osnovu našeg života, pomažu nam kada je potrebno. Značaj refleksa u razvoju djeteta je ogroman, jer je to izvor važnih informacija koje će dijete koristiti do kraja života. Kao automatska reakcija tijela na vanjske podražaje, refleks s vremenom nestaje i zamjenjuju ga voljni pokreti. Zahvaljujući refleksnim testovima novorođenčeta prati se njegov razvoj, provjerava reagira li ispravno na određene podražaje i pomaže mu u prilagodbi na novu okolinu. Refleks ima važnu ulogu u funkcioniranju živčanog sustava. Budući da tijelo bez refleksa ne može lako uočiti sve vanjske podražaje i reagirati, gotovo je nemoguće živjeti bez refleksa.

Urođeni i naučeni refleks

Postoje dvije vrste refleksa, a to su urođeni refleksi koji su naslijeđeni i refleksi koji su kasnije stečeni. Kao što ime govori, jedan je nasljedan, dok je drugi stečen kasnije. Poznato je da su refleksi prisutni od prvog trenutka našeg života i ostaju prisutni do kraja života. Naslijeđeni refleks se ne stječe kasnije. Takvi refleksi su na pr. kihanje, kašljanje, treptanje kapaka, osjećaj straha od iznenadne i jake buke, pomicanje stopala pri udaru čašice koljena, trzanje ruke pri ubodu iglom itd. Ove radnje pripadaju refleksnom tipu, gdje mozak obavlja sve one koje se odnose na oči i uši. Refleks stečen kasnije pojavljuje se u situacijama ili stvarima naučenim tijekom života i može se razlikovati od osobe do osobe. Primjeri ove vrste refleksa su plivanje, vožnja, čitanje i slično. Dok se takve aktivnosti odvijaju, naš mozak je u fazi učenja. Ako te radnje ponavljamo određeno vrijeme, one postaju navika, što znači aktivnosti koje su pod kontrolom leđne moždine. Ove vrste refleksa nalaze se kod svih.


Tagovi: