Povratna vrućica – uzrok, simptomi, liječenje

Povratna vrućica - uzrok, simptomi, liječenje

Što je Povratna vrućica i što ju uzrokuje

Povratna vrućica je febrilna bolest. Povratna vrućica uzrokovana je sa par vrsta spiroheta Borrelia. Ovu vrstu bolesti prenose krpelji i uši. Ovo stanje je karakterizirano napadima visoke temperature, treskavice i groznice. Ovakvo stanje traje nekoliko dana.

Postoje dvije vrste infekcije. Te dvije vrste su:

  • Endemijska vrsta
  • Epidemijska vrsta

Endemijsku vrstu nazivamo onu koju prenose krpelji, a epidemijsku vrstu onu koju prenose uši. Prijenos s krpelja na osobu se odvija tako da krpelj koji se nastani na kožu uštrcava svoje sline i svoj crijevni sadržaj. Kada se to desi, te bakterije se mogu zadržati u koži a mogu se proširiti i na sve ostale organe u tijelu. Ova bakterija se može pronaći u puno ljudskih organa nakon zaraze.

Uši prenose bakteriju svojim ugrizima nakon kojih bakterija ulazi u krv i tu se jako množi, i na taj način dolazi do febrilne atake.

Antitijela ljudskog tijela se već kod zaraze bore s bakterijama.

Simptomi koje uzrokuje Povratna vrućica

Povratna vrućica se ponekada i teško otkrije. Ugriz krpelja se jako teško može vidjeti nakon što se desi, a tome još manje pridonosi činjenica da krpelji grizu noću pa zbog toga mnogi nisu ni svjesni da je došlo do ugriza.

Inkubacija ove bolesti traje između tri i jedanaest dana.

Simptomi su jednaki na koji god je način Povratna vrućica uzrokovana. Bilo to ugrizom krpelja ili ugrizom uši.

Ova bolest počne silovito. Prvi simptomi su visoka temperatura, tahikardija, mučnina, povraćanje, mialgijama, delirij i jake glavobolje. Na tijelu zaražene osobe može se početi pojavljivati osip. Uz sve ove simptome i osip može se pojaviti i krvarenje.

Temperatura bude visoka nekoliko dan te nakon toga naglo počne padati. Taj dio je prekretnica bolesti.

Bolest traje do 54 dana, a nakon nekoliko tjedana mogu se pojaviti još neka teža stanja koja su hepatomegalija, splenomegalija, zatajenje srca, miokardi i žutica. Veće šanse od pojave ovih stanja su osobe zaražene ušima.

Kako se Povratna vrućica liječi

Povratna vrućica se dijagnosticira nalazima spiroheta u krvi. Povratna vrućica se liječi sa ovim lijekovima:

  • Tetraciklin
  • Doksiciklin
  • Eritromicin

Kod onih vrućica koje su uzrokovane krpeljima koriste se eritromicin i tetraciklin. Lijek se pije do 10 dana i to svakih 6 sati. Doksiciklin je također učinkovit kod ove bolesti. Djeca mlađa od 8 godina uglavnom piju terapiju eritromicinima.

Ako je stanje osobe zakomplicirano te se zbog povraćanja ne može piti jedan od ovih antibiotika, u tom slučaju liječnik će prepisati ceftriakson.

Kod liječenja zna doći do dehidracije koju je potrebno također liječiti i zaustaviti raznim otopinama. Ako postoje glavobolje onda se treba uzimati paracetamol.

Ova bolest nije toliko smrtonosna, ali ipak se treba jako čuvati jer postoje i takvi slučajevi. Osobe koje su pod najvećim rizikom su vrlo stare i mlade osobe, oslabljene osobe i osobe koje su slabo ishranjene.

Kako bi se zaštitili od povratne vrućice važno je zaprašivati odjeću.


Tagovi: