Što je ovarij

Što je ovarij

Što je ovarij

Ovarij je bademasta žlijezda ženskog spolnog sustava, koja je duga 3 cm i široka 2 cm. U tijelu žene postoje ih dva i nalaze se između maternice i jajovoda, odnosno pričvršćeni su za maternicu, kao i za karličnu šupljinu. Jajovodi su dugi oko 10 cm, u obliku cjevčica kroz koje jajne stanice putuju od jajnika do maternice. Budući da je ovarij vrlo važan za reproduktivno zdravlje, zaslužuje posebnu pozornost. Kao i svi drugi organi u našem tijelu, jajnici prolaze kroz određene promjene koje utječu na njihovu veličinu i funkciju. Unatoč svojoj maloj veličini, jajnici imaju važne funkcije u tijelu, jer osim za proizvodnju jajnih stanica, odgovorni su i za proizvodnju spolnih hormona, estrogena i progesterona. Nakon pubertetskih promjena, djelovanje estrogena i progesterona ima velik utjecaj na ženski organizam: potiče se rast i održavanje koštane mase, omogućuje se raspodjela masnog tkiva u tijelu, posebice u grudima i bokovima, omogućena je sposobnost reprodukcije.

Koju funkciju ima ovarij

Glavna funkcija jajnika je proizvodnja jajnih stanica. Ovarij sadrži tisuće folikula koji čine njegovu osnovnu strukturu. Svaka se žena rađa sa zalihama folikula. U pubertetu ih je oko 400 tisuća. Nakon završetka menstrualnog ciklusa, između 40. i 50. godine života dolazi menopauza i kraj reproduktivnog razdoblja. Kada dođe do procesa ovulacije, ovarij proizvodi zrelu jajnu stanicu, koja se oslobađa tijekom menstruacije i spremna je za oplodnju spermom. Ovulacija je proces koji se događa jednom tijekom svakog menstrualnog ciklusa, obično 12 do 16 dana prije početka sljedeće mjesečnice. Kako se približava ovulacija, žensko tijelo proizvodi veću količinu hormona (estrogena) koji uzrokuje zadebljanje sluznice maternice, što doprinosi stvaranju okruženja za spermu. Ako spermij uđe u jajnu stanicu, dolazi do oplodnje jajne stanice, gdje će za šest dana od spolnog odnosa doći do maternice u kojoj se zadržava embrij. Ako nije oplođena, to znači početak sljedećeg menstrualnog ciklusa. Uobičajeno je osjećati bol ili nelagodu u jajnicima prije i tijekom menstruacije zbog bolne ovulacije. Iako nije znak za uzbunu, ako se bol javlja dugotrajno ili u jakom obliku, potrebno je utvrditi točan uzrok.

Najčešće bolesti koje utječu na ovarij

Koje bolesti mogu utjecati na ovarij? Kada je riječ o zdravlju žena, unatoč pažnji izbjegavanja određenih bolesti, nedostatak informacija dovodi do ignoriranja znakova da postoji problem s reproduktivnim zdravljem. Upalu jajnika mogu uzrokovati virusi ili bakterije koje se razmnožavaju u jednom ili oba jajnika. Ovaj problem može biti povezan s poremećajem imunološkog sustava koji potiče upalu, dok u nekim slučajevima može uzrokovati oštećenje jajovoda. Sindrom policističnih jajnika čest je hormonalni poremećaj kod žena karakteriziran prisutnošću cista. To su male vrećice koje sadrže tekućinu, uzrokujući probleme kao što su menstrualne nepravilnosti, akne, pretilost i neplodnost. Uzrok tome je prekomjerna proizvodnja inzulina u gušterači, problemi s nadbubrežnom žlijezdom i hipofizom. Sindrom policističnih jajnika najčešće se javlja između 30. i 40. godine života. Rak jajnika vrlo je čest i javlja se u jajnicima. Ako se ne dijagnosticira na vrijeme, može se proširiti na druge organe i uzrokovati gubitak života. Obično se javlja kod žena srednje i mlade dobi. Kako bi se smanjio rizik od bolesti koje zahvaćaju ovarij i očuvalo reproduktivno zdravlje, potrebno je pridržavati se sljedećih preporuka: redovito obavljati ginekološke preglede; kontrolirajte svoju tjelesnu težinu; izbjegavajte jesti brzu hranu i slatkiše; savjetuje se tjelesna aktivnost od najmanje 30 minuta dnevno.


Tagovi: