Što je melanin

Što je melanin

Što je melanin

Melanin je tamnosmeđi pigment koji se prirodno stvara u koži. Boja pigmenta koji se stvara u koži može biti od žute, smeđe do crne boje pa prema tome se određuje boja kože ovisno o rasi kojoj osoba pripada. Funkcija melanina je da štiti kožu jer je smješten u stanicama epidermisa kože iznad jezgara sa svrhom zaštite kože od zračenja i štetnih vanjskih utjecaja. Osim što određuje boju kože određuje i boju kose i boju očiju.

Melanin je zadužen za uspješno tamnjenje kože kada ste na suncu ili u solariju jer je tada u aktivnoj ulozi jer želi zaštiti vaše tijelo od zračenja. No, brzina tamnjenja je i genetski određena, pa ionako svi znamo da neke osobe imaju tamniji ten, a neke imaju svjetliji ten. Količina melanina je zapravo i kod tamnijeg i kod svjetlijeg tena jednaka, međutim kod tamnijeg tena je on aktivniji. Stanice koje se bave proizvodnjom melanina se nazivaju melanocitima, te su u njima kod tamnoputih odvija povećana aktivnost.

No kako godine prolaze u procesu starenja je i proizvodnja i aktivnost melanina smanjena, pa otuda sijeda kosa i svjetlija put u starijoj dobi.

Melanin vrste

Melanin ima svoje tri osnovne vrste, a nedostatak melanina kod organizama se naziva albinizam, to su osobe koje imaju svjetlu put, bijelu boju kose i vrlo svijetle oči plavo zelene, neodređene boje.

Eumelanin je vrsta melanina koji je zadužen sa pojavu crne i smeđe boje u kosi, koži i u očima u raznim nijansama od tamnih do svjetlijih. Osobe koje imaju plavu kosu imaju vrlo male količine svjetlijeg eumelanina, dok osobe sa crnom kosom imaju puno vrlo tamnog eumelanina. Osobe koje su starije dobi će imati manjak tamnog eumelanina jer zapravo procesom starenja melanin prestaje biti aktivniji.

Druga vrsta melanina je feomelanin koji daje crvenkaste i ružičaste tonove, pa tako crvene kose, narančaste kose, osobe koje imaju pjegice na svom licu ili drugim dijelovima tijela zapravo su vrlo rijetke jer samo 2% čovječanstva ima izraženu ovu vrstu melanina, riđokosog pigmenta.

Neuromelanin je vrsta melanina koji je proizveden u neuronima mozga, no znanstvenici još uvijek nisu uspjeli dokazati njegovu funkciju, ali dokazali su da je neuromelanin važan kod liječenja Parkinsonove bolesti.

Melanin i njegova funkcija

Melanin kako smo već na početku napomenuli ima zaštitnu funkciju od vanjskih zračenja kako bi zaštitio kožu od stvaranja patoloških stanica. Općenito pravilo je da što je melanin aktivniji to je veća zaštita od UV zračenja. Stoga osobe svjetlije putni jako dobro znaju da ukoliko se bez zaštite izlažu sunčevim zrakama pa čak i kratko vrijeme mogu dobiti opekline, koža će im pocrvenjeti, mogu nastati opekotine koje su vrlo bolne.

Osobe koje su tamnije puti prirodno genetikom imaju aktivnije melanine pa time i prirodnu zaštitu od UV zračenja, no to ne znači da ako ste tamnije puti ne možete izgorjeti i ne možete dobiti opekline i kasnije zloćudne bolesti kože. Sunce je za ljudsko zdravlje vrlo korisno zbog vitamina D, no korisno je kada nije jako i kada su UV zrake slabije, što znači ujutro i predvečer kada je sunce na zalasku. Sredina dana provedena na direktnom suncu znači direktno izlaganje štetnim UV zrakama i tu vaš ništa ne može 100% zaštiti.

Kako biste izbjegli stvaranje patoloških stanica koje dovode do razvoja melanoma, karcinoma kože klonite se izlaganju UV zrakama sunca i naročito solarija, posebno ako ste svjetlije puti. Čak i kad sunce nije jako koristite kreme sa zaštitnim faktorom protiv UV zračenja naročito na licu koje je najizloženije, te ne zaboravite i druge dijelove tijela koje otkrivate za ljetnih vrućina.


Tagovi: